Słowa kluczowe

Medycyna i demokracja

Iwona Konarska

Jak Czytelnikom podoba się „Medical Tribune” po zmianach? Jakie są pierwsze wrażenia? Jest nowoczesna szata graficzna, precyzyjnie wydzielone działy, są nowe rubryki, a do tego zawsze towarzyszące nam przekonanie, że jakość tekstu jest najważniejsza. Bardzo czekamy na wszystkie głosy. Opinie proszę przesyłać na adres: redakcja@medical-tribune.pl.

A w szczycie wakacyjnego sezonu warto odnotować zdumiewające badanie (CAWI, Rynek i Opinie). Nic nie jest takie, jakie się wydaje. Otóż aż połowa Polaków (51 proc.) mówi, że żaden argument nie zachęciłby ich do skorzystania ze szczepionki na COVID-19, nawet wysokie kary za nieszczepienie. Niepotrzebnie więc prezydent Duda porozumiał się z prezydentem Trumpem, że szybko dostaniemy szczepionkę. Polacy na nią nie czekają.

Koronawirus – taki bliski, taki paraliżujący – nie zmienił fobii i obsesji. Dopiero co zachwycałam się szturmem naukowców na media. Mieli świetną oglądalność, mówili przystępnie i wydawało się, że antyszczepionkowcy zostali odcięci na swojej wyspie.

Nic bardziej mylnego. Strach przed koronawirusem okazał się cienką powłoką, pod którą pozostały stare przekonania. Nie będzie tak łatwo. Lata zaniedbań edukacyjnych powodują, że teorie spiskowe nie dadzą się wytrzebić przez COVID-19. Dopóki wiedza medyczna, taka elementarna, nie wróci do szkół, dopóty tak często pasażerowie bez maseczek będą zachęcać tych w maseczkach, żeby wysiedli, skoro im się nie podoba.

Jest ich większość, jak wynika z tej ankiety. Ale w medycynie nie ma demokracji. To nie większość decyduje o profilaktyce, diagnozie i właściwym leczeniu. I o tym również trzeba uczyć w szkołach.

Do góry