ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Pionierskie zabiegi
Nowatorska operacja oka u dziecka
Elżbieta Borek
Konsultacja medyczna: dr n. med. Małgorzata Woś
Dziewczynka w trakcie zabawy z psem doznała bolesnego urazu powieki, skutkującego uporczywym łzawieniem oka z powodu przerwania ciągłości dróg łzowych. Do zdarzenia doszło w lipcu. Przewieziono ją do krakowskiego szpitala, który jako jedyny w Małopolsce leczy dzieci z problemami okulistycznymi.
Czasowy implant to cienki silikonowy dren, który po wprowadzeniu w kanalik łzowy zapobiega bliznowaceniu i zarastaniu dróg łzowych, jednocześnie umożliwiając odprowadzanie łez. Jest niewielki – jego szerokość wynosi O,64 mm, a długość od 15 do 20 mm, w zależności od tego, czy jest przeznaczony dla dziecka, czy osoby dorosłej.
Średnica dróg łzowych mieści się w granicach 0,6-0,9 mm, a kanalik poziomy, który najczęściej jest odtwarzany, ma długość 8 mm.
Implant pozostaje w kanaliku łzowym średnio przez 3 miesiące. Jest to czas potrzebny na odtworzenie się drogi dla łez. Rola implantu to utrzymanie drożności kanalika. Mówiąc wprost: nie pozwala zarosnąć drogom łzowym. Nowoczesny implant, który zastosowano w krakowskim szpitalu, jest bardzo wygodny dla pacjenta, bo niemal niewyczuwalny. Może być stosowany także w przypadku zwężenia np. pozapalnego czy wrodzonego.