Badania kliniczne
Uszkodzenie mięśnia sercowego jako niekorzystne rokowanie w COVID-19
11 marca 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stan pandemii związany z szerzeniem się zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, powodującym ostrą chorobę dróg oddechowych nazwaną COVID-19. Do maja 2020 r. na całym świecie na COVID-19 zachorowało blisko 3,5 mln osób, a prawie ćwierć miliona zmarło1. Głównymi objawami COVID-19 są:
- gorączka
- kaszel
- duszność
- osłabienie i bóle mięśni
- bóle głowy.
U wielu osób występują również zaburzenia smaku i węchu, a także biegunka.
U około jednej piątej osób zakażonych SARS-CoV-2 może się rozwinąć ciężka postać choroby z zapaleniem płuc i szybko postępującą niewydolnością oddechową, część chorych wymaga intubacji i mechanicznej wentylacji.
Już pierwsze raporty z prowincji Hubei i miasta Wuhan w Chinach, będących źródłem epidemii, wskazywały na zwiększoną śmiertelność osób, u których uprzednio stwierdzano choroby układu krążenia. Analizowano także kardiologiczne powikłania infekcji COVID-19, zwracając uwagę, że wzrost markerów martwicy miokardium w przebiegu choroby jest wybitnie niekorzystnym wskaźnikiem rokowniczym.
Analiza szpitala w Wuhanie
Praca Tao Guo i wsp. opublikowana w „JAMA Cardiology” stanowi retrospektywną analizę danych jednego ze szpitali w Wuhanie. Analizowano przebieg choroby i wyniki badań dodatkowych osób leczonych w wymienionym ośrodku od 23 stycznia do 25 lutego. Łą...