Pionierskie zabiegi
Trzy operacje w jednej
Irina Nowochatko-Kowalczyk
Konsultacja medyczna: prof. dr hab. n. med. Tadeusz Wróblewski
Specjaliści z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) wykonali wielonarządową operację onkologiczną jelita grubego i wątroby metodą laparoskopową, która objęła trzy obszary w jamie brzusznej.
Po raz pierwszy w Polsce w pełni laparoskopową, jednoczesną anatomiczną resekcję wątroby – segmenty II i III oraz lewostronną hemikolektomię przeprowadzono w grudniu ub.r. w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM. To przełomowy zabieg, bo dotąd nie łączono w takim zakresie operacji nowotworowych jelita grubego i wątroby wykonywanych metodą laparoskopową.
Wskazaniem do zabiegu u 59-letniej pacjentki był dwuogniskowy rak zlokalizowany w zagięciu śledzionowym i zstępnicy jelita grubego, dodatkowo z ok. 5-cm przerzutem do wątroby w segmentach II i III. Ze względu na objawową kamicę pęcherzyka żółciowego wykonano równocześnie cholecystektomię. W badaniu histopatologicznym rozpoznano dwuogniskowego raka gruczołowego jelita grubego pT3(m) N1b(3/21) M1 R0. Operację przeprowadził zespół w składzie: prof. dr hab. n. med. Tadeusz Wróblewski, lek. med. Wacław Hołówko, lek. med. Jan Stypułkowski (asysta) oraz lek. med. Grzegorz Witek (asysta). Pacjentkę znieczulała lek. med. Marta Dec, anestezjolog. W zespole zabiegowym funkcję instrumentariuszki pełniła mgr Marzena Kaczmarska, a pielęgniarki anestezjologicznej – mgr Ewa Sobczak.
– Podczas operacji usunęliśmy lewą połowę jelita grubego z powodu dwóch oddalonych od siebie o 15 cm ognisk nowotworu, przeprowadziliśmy lewostronną bisegmentektomię boczną w związku z synchronicznym przerzutem do segmentu I i II wątroby oraz chol...