BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Sukces jedno ma imię
Lider w przeszczepieniach szpiku
Wojciech Skowroński
W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym (SPPSK) im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM) w Katowicach przeprowadzono pięciotysięczną transplantację szpiku kostnego. Jubileuszową pacjentką jest 21-letnia kobieta z woj. warmińsko-mazurskiego. Transplantację allogeniczną szpiku pobranego od siostry chorej kobiety wykonano z sukcesem pod koniec czerwca 2021 r. Pacjentka dzisiaj czuje się dobrze.
Pierwsze przeszczepienie szpiku (autotransplantacja) w katowickim ośrodku odbyło się 26 kwietnia 1991 r. Sześć lat później wykonano tu pierwsze w Polsce przeszczepienie od dawcy niespokrewnionego. Obecnie Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku SPSK im. A. Mielęckiego w Katowicach to najważniejszy ośrodek transplantacji szpiku w Polsce. W 2020 r., pomimo pandemii COVID-19, przeprowadzono tu aż 312 tego typu zabiegów – najwięcej w kraju. To o 10% więcej niż w również rekordowym roku 2019, kiedy to katowicki szpital także był na czele ogólnopolskiego zestawienia liczby wykonanych przeszczepień, z wynikiem 284 transplantacji. Tymczasem według danych z 2020 r. w Polsce odnotowano spadek liczby takich zabiegów o mniej więcej 10%.
Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku SPSK im. A. Mielęckiego w Katowicach dysponuje 95 łóżkami, w tym 29 to stanowiska przeszczepowe. W skład oddziału wchodzą również poradnie hematologiczna i transplantacyjna, bank komórek, pracownia inżynierii szpiku oraz laboratorium hematologiczne. Zespół oddziału liczy ok. 150 osób. Są to lekarze, pielęgniarki, koordynatorzy ds. transplantacji, diagności laboratoryjni praz personel pomocniczy.
– Co miesiąc na oddział lub do przyszpitalnych poradni trafia ok. 1500 pacjentów z problemami hematologicznymi. Oczywiście tyko niewielka grupa z nich wymaga tak zaawansowanego leczenia, jakim jest przeszczepienie szpiku. Czas oczekiwania na zabieg to 1-3 miesiące, w zależności od stanu pacjenta i rodzaju planowanej transplantacji. Po zabiegu pacjenci pozostają w szpitalu od 3 do 8 tygodni. Po kilku miesiącach stopniowo redukowane są u nich leki hamujące odrzucanie przeszczepu – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Grzegorz Helbig, kierujący Oddziałem Hematologii i Transplantacji Szpiku SPSK im. A. Mielęckiego w Katowicach.