BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Pionierskie zabiegi
Osseointegracja już w Polsce
Irina Nowochatko-Kowalczyk
Konsultacja medyczna: Józefa Job, dyrektor medyczna Grupy NEO Hospital, zarządzającej krakowskim Szpitalem na Klinach
Pierwsze w kraju zabiegi osseointegracji u pacjentów po amputacji kończyn wykonano w maju w krakowskim Szpitalu na Klinach. Do tej pory, aby skorzystać z tej metody protezowania, trzeba było jechać za granicę
Osseointegracja to nowoczesna metoda protezowania, polegająca na śródkostnym wszczepieniu implantu (endoprotezy), który następnie mocuje się bezpośrednio do zewnętrznych elementów protezy (egzoprotezy). W praktyce oznacza to bezpośrednie strukturalne i funkcjonalne połączenie między żywą kością a powierzchnią implantu, które zapewnia stabilne przytwierdzenie między przebudowanymi tkankami a implantem tytanowym.
Nowatorski zabieg w Polsce wykonał dr n. med. Horst Aschoff współpracujący z krakowskim Szpitalem na Klinach, jeden z nielicznych na świecie specjalistów, którzy zajmują się tematem osseointegracji od ponad 15 lat w Niemczech, od 1999 r. jest związany z Sana Kliniken w Lubece, gdzie pełni funkcję dyrektora Kliniki Chirurgii Plastycznej, Chirurgii Ręki oraz Chirurgii Rekonstrukcyjnej.
Zabiegi osseointegracji stanowią jeden z największych kroków ewolucyjnych w operacyjnym zaopatrywaniu pacjentów po amputacjach. Są nowoczesną alternatywą dla zastosowania konwencjonalnej protezy z lejem, umożliwiającą pacjentom po amputacji sprawniejsze chodzenie, poruszanie się po nierównym terenie oraz zapewniającą przekazywanie bodźców z podłoża w sposób zbliżony do tego, jak ma to miejsce w zdrowej kończynie, co zapewnia czucie podłoża zbliżone do naturalnego.