BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Medycyna sportowa
Trening ekscentryczny jako skuteczna metoda leczenia przewlekłej tendinopatii środkowej części ścięgna Achillesa
dr Emilia Dadura
Słaby punkt zlokalizowany w okolicy pięty mieli nie tylko mityczni herosi. Również współcześni „wojownicy”, uprawiający sport wyczynowo, bardzo często borykają się z dolegliwościami zlokalizowanymi w obrębie ścięgna Achillesa. Problem ten dotyczy także osób rekreacyjnie uprawiających sport oraz nieaktywnych fizycznie1.
W przypadku sportowców 22% wszystkich dolegliwości, z jakimi zgłaszają się po pomoc do specjalisty fizjoterapeuty, stanowią tendinopatie2. Statystyki pokazują, że tendinopatia ścięgna Achillesa dotyczy 10,9% populacji biegaczy3. Klinicznie często spotyka się u pacjentów również problemy z więzadłem rzepki (tzw. kolano skoczka) w przypadku uprawiania dyscyplin związanych ze skokami. Jednak inne problemy o charakterze tendinopatii w obszarze kończyny dolnej, choć rzadziej, mogą występować również w obrębie guza kulszowego, przywodzicieli stawu biodrowego oraz w paśmie biodrowo-piszczelowym.
Tendinopatia zazwyczaj jest zlokalizowana w dwóch miejscach na przebiegu ścięgna Achillesa:
- w jego środkowej części (najczęściej), 2-7 cm powyżej guza piętowego (midportion Achilles tendinopathy)
- na przyczepie kostnym do guza piętowego (insertional Achilles tendinopathy)1.
Etiopatogeneza tego schorzenia nie jest do końca poznana, uważa się jednak, że zaburzenia prawidłowej kinetyki ruchu, a także sumujące się mikrouszkodzenia i przeciążenia, mogą stanowić potencjalne ryzyko wystąpienia tej patologii4.
Warto jednak odróżnić od siebie dwa pojęcia: tendinopatia i tendinitis. Klinicznie tendinopatia jest najczęściej przewlekłą zmianą pojawiającą się w ścięgnie w wyniku powtarzających się przeciążeń lub mikrourazów, która skutkuje patologiczną przeb...
W fazie przewlekłej tendinopatii dochodzi do degeneracyjnych zmian w obrębie tkanek. Mogą pojawiać się niewielkie zgrubienia wyczuwalne palpacyjnie w przebiegu ścięgna. W obrazie USG można dostrzec obszary o zmniejszonej lub zwiększonej echogenicz...