ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Sukces jedno ma imię
Żywa owodnia do leczenia ran
Wojciech Skowroński
W CLO trwają właśnie badania mające wskazać, w jakiego rodzaju ubytkach błona owodniowa przyżyciowa – biowitalny, tj. żywy, niepoddany procesowi sterylizacji, przygotowywany i przechowywany z zachowaniem pełnej żywotności komórek oraz tkanek, materiał sprawdzi się najlepiej.
Błona owodniowa – ze względu na swoją fizjologiczną rolę zapewnia właściwe środowisko, odżywia i chroni płód, a także działa jako immunologicznie uprzywilejowana bariera podczas jego rozwoju. Co ważne, pozyskanie owodni dla dawczyni nie jest w ogóle obciążające, ponieważ w praktyce medycznej łożysko ludzkie jest traktowane jako odpad biologiczny. Ma on jednak dużą wartość w leczeniu ran i oparzeń.
Ludzka błona owodniowa może być przygotowana jako przeszczep biowitalny (żywy) i przeszczep biostatyczny, poddawany sterylizacji – owodnia w końcowym etapie przygotowania jest wówczas sterylizowana (np. radiacyjnie) i stanowi przeszczep martwy, niezawierający żywych komórek. Owodnia biostatyczna po aplikacji na rany pełni funkcję opatrunku biologicznego, stanowiąc barierę ochroną przed zakażeniami, utratą płynów i elektrolitów. Pomimo sterylizacji część jej funkcji jest zachowana. Dzięki dużej zawartości kwasu hialuronowego owodnia zapobiega powstawaniu blizn, jest wilgotna, ma właściwości chłonne – można ją nasączyć antyseptykami czy antybiotykami i wykorzystać w leczeniu ran. W wyniku sterylizacji dochodzi jednak do zabicia komórek, dlatego niesterylizowane błony owodniowe, zachowując żywotność (w tym komórek macierzystych), po położeniu na ranę pełnią funkcję żywego przeszczepu. Stanowi to dodatkową wartość.