ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Ostry dyżur
Wrocław z przykliniczną Poradnią Leczenia Migreny i Innych Bólów Głowy, jedną z pierwszych w Polsce
Katarzyna Redmerska
Przy Klinice Neurologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu została otwarta Poradnia Leczenia Migreny i Innych Bólów Głowy. Naukowcy z tej placówki we współpracy z prof. Richardem Liptonem, neurologiem z Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku, światowym autorytetem w dziedzinie bólów głowy, prowadzą ogólnopolskie badanie dotyczące aktualnej sytuacji zdrowotnej Polaków chorujących na migrenę, m.in. w kontekście społecznych następstw choroby, a także braku dostępu do nowoczesnych leków
Głównym celem nowo otwartej placówki jest poprawa jakości opieki nad chorymi i zwrócenie uwagi na potrzebę finansowania leczenia przeciwmigrenowego. Jak wskazują specjaliści, duży odsetek migreników w Polsce nie może liczyć na właściwą pomoc medyczną, a dostępność nowoczesnej terapii jest niewystarczająca. – Chorzy cierpią, choć można im skutecznie pomóc – podkreśla dr n. med. Marta Waliszewska-Prosół z Kliniki Neurologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, która koordynuje projekt badawczy i poradnię przykliniczną.
Szacuje się, że z powodu migreny cierpi ok. 320 mln osób, co stanowi 11-12% światowej populacji. W Polsce jest to ponad 3,5 miliona chorych, a niektóre źródła mówią o nawet 7-8 milionach.
– Ponad 400 tysięcy Polaków ma migrenę przewlekłą, czyli taką jej postać, kiedy ból głowy występuje przez ponad 15 dni w miesiącu, z czego w ciągu 8 dni jest to typowy ból migrenowy – tłumaczy dr Marta Waliszewska-Prosół. – Migrena dotyczy ludzi młodych w 3 i 4 dekadzie życia i jest jedną z chorób najbardziej upośledzających codzienne funkcjonowanie, powodującą znaczne koszty leczenia i straty związane z absencją chorobową.
Czym jest migrena
– Migrena jest najczęściej występującą chorobą neurologiczną na świecie. Charakteryzuje się silnym, zazwyczaj jednostronnym i pulsującym bólem głowy z towarzyszącymi nudnościami, wymiotami oraz nadwrażliwością na światło i dźwięki. Zalicza się ją do grupy pierwotnych bólów głowy o nieznanej etiologii – tłumaczy neurolog. – Najprawdopodobniej jest to genetycznie uwarunkowana kanałopatia z predyspozycją do wzmożonej reaktywności naczynioruchowej na podłożu zmian napadowych w ośrodkowym układzie nerwowym. Jak wyjaśnia dr Waliszewska-Prosół, stale aktualne są dwie teorie patogenetyczne – naczyniowa i neuronalna. Stworzono teorię funkcjonalnego układu trójdzielno-naczyniowego, w skład którego wchodzą mózg, naczynia mózgu, nerw trójdzielny z jądrami w pniu mózgu. Układ ten ulega aktywacji w czasie napadu migreny, powodując uwolnienie z zakończeń czuciowych różnych neuropeptydów. – Ostatnie lata przyniosły nowe odkrycia dotyczące patogenezy migreny, co spowodowało opracowanie niezwykle skutecznych leków, m.in. przeciwciał monoklonalnych przeznaczonych dla tej grupy pacjentów – podsumowuje dr Waliszewska-Prosół.