Praktyka lekarska
Stłuszczeniowa choroba wątroby, otyłość i schorzenia sercowo-naczyniowe
Opracowała: Agnieszka Fedorczyk
Jednym z aspektów mogących niekorzystnie wpływać na kondycję wątroby jest styl życia, a zwłaszcza narastający w sposób niewyobrażalny w ciągu ostatnich dwóch lat problem otyłości, który niesie ze sobą liczne negatywne skutki zdrowotne
Wątroba jest najważniejszym pod względem metabolicznym narządem, a rola, jaką odgrywa w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu, wciąż stanowi przedmiot badań. Odpowiedzialna jest za ponad 500 funkcji metabolicznych, a jej prawidłowe działanie wpływa pozytywnie na pozostałe narządy. Zaburzenia funkcji wątroby powodują wiele poważnych konsekwencji, które mogą okazać się katastrofalne dla zdrowia i życia, o czym przekonaliśmy się podczas pandemii COVID-19.
Niestety wątroba źle działająca nie boli, dlatego wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z występowania choroby, odczuwają oni jedynie mało niepokojące objawy, takie jak ogólne złe samopoczucie, zaburzenia snu, zmęczenie, zaburzenia koncentracji, brak apetytu. W niektórych przypadkach występuje dyskomfort w prawym podżebrzu, o charakterze ucisku, ciężkości.
Okazją do przypomnienia niezwykłej roli wątroby jest 19 kwietnia, kiedy to obchodzimy Światowy Dzień Wątroby (World Liver Day). Warto wiedzieć, co naszej wątrobie szkodzi, a jak możemy ją wspomagać.
Jednym z aspektów mogących niekorzystnie wpływać na kondycję wątroby jest styl życia, a zwłaszcza narastający w sposób niewyobrażalny w ciągu ostatnich dwóch lat problem otyłości, który niesie ze sobą liczne negatywne następstwa zdrowotne. Wątroba wydaje się narządem szczególnie narażonym na niekorzystne skutki nadmiernej podaży kalorii, dlatego coraz częściej diagnozowanym problemem jest stłuszczeniowa choroba wątroby związana z zaburzeniami metabolicznymi (MAFLD – metabolic associated fatty liver disease). Dodatkowo jeszcze zachodzi tu mechanizm błędnego koła (circulus vitiosus), w którym skutek napędza przyczynę, ponieważ otyłość nasila chorobę wątroby, a ta nasila konsekwencje otyłości.
Medical Tribune: Jak bardzo lockdown w pandemii wpłynął na wzrost zachorowań na otyłość w Polsce i na świecie?
Prof. dr hab. n. med. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz: Badania opublikowane na świecie, choć są badaniami ankietowymi, wskazują, że pandemia przyczyniła się do wzrostu częstości zachorowań na nadwagę i otyłość oraz do nasilenia stopnia zaawansow...
Otyłość jest coraz częściej określana jako choroba psychosomatyczna i udział stresu oraz związanego z nim zaburzenia funkcji układu nagrody jest uważany za najważniejszy pierwotny czynnik ryzyka jej rozwoju.