Praktyka lekarska
Nos pod lupą. Alergie, zapalenie zatok przynosowych i polipy
Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych z polipami nosa (PZZPzPN) to poważna choroba układu oddechowego, która dotyczy 4% populacji, głównie młodych dorosłych, i w istotny sposób upośledza jakość ich życia. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych, aż 70% ankietowanych, u których zdiagnozowano przewlekłe zapalenie zatok przynosowych (ZP) z polipami nosa, określiło wpływ polipów nosa na jakość ich życia jako „duży” albo „bardzo duży”.
Polipy to uwypuklone twory, miękkie guzki powstałe w wyniku rozrostu błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Najczęstszą przyczyną ich powstania jest zapalenie zatok przynosowych, które zwykle występuje w ostrej postaci jako konsekwencja infekcji, jednak nieleczone może przerodzić się w zapalenie przewlekłe, będące chorobą niestety bagatelizowaną i rzadko prawidłowo rozpoznawaną. Uciążliwe objawy, które odczuwa pacjent, są spowodowane zablokowaniem naturalnych ujść zatok przynosowych oraz zaburzeniami przepływu powietrza właśnie przez polipy. Zdarza się, że chorzy długo odczuwają objawy, ale nie zgłaszają się na konsultację do lekarzy, a diagnoza PZZPzPN jest stawiana dopiero po wielu latach. Według badań większość pacjentów z pierwszymi objawami zapalenia zatok przynosowych podejmuje samoleczenie produktami dostępnymi bez recepty, co stwarza niebezpieczeństwo nadużywania leków obkurczających błonę śluzową nosa. Właściwa diagnoza i szybkie wdrożenie leczenia może zapobiec powstawaniu polipów, które są następstwem zaawansowanego, przewlekłego procesu zapalnego toczącego się w ZP.
Medical Tribune: Mamy lato. Do gabinetu lekarza podstawowej opieki zdrowotnej przychodzi pacjent i skarży się na zatkany nos, utrudnione oddychanie oraz cieknącą z nosa wydzielinę. Co mogą sygnalizować takie objawy?
Prof. Dariusz Jurkiewicz: Jeśli jest lato, a pacjentowi dokucza kichanie, cieknąca wydzielina z nosa i jeszcze dochodzi do tego świąd oczu, to najczęstszym powodem są zmiany alergiczne, ale uwaga − podobne objawy występują przy przewlekłym zapalen...