ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Słowa kluczowe
Indywidualizacja terapii
Agnieszka Szumska-Olczak
Wiemy, a dla lekarzy szczególnie wiedza ta tajemną nie jest, że człowiek jest jednostką oryginalną, którą trudno zdefiniować. To, kim jest dana osoba, wynika z sumy indywidualnych cech somatycznych, psychicznych, historii życia oraz doświadczeń połączonych czy zmieszanych z tradycją, kulturą i społecznością, w której funkcjonuje. Taka złożoność istoty każdego z nas łączy się z tym (być może kiedyś dowiemy się, dlaczego), że inaczej chorujemy i inaczej doświadczamy choroby. Od pewnego czasu wiele uwagi poświęca się indywidualizacji terapii i ten właśnie aspekt stał się motywem przewodnim pierwszego tegorocznego numeru naszego czasopisma.
O różnicach w podejściu do leczenia mężczyzn z rakiem prostaty w wywiadzie zatytułowanym „Rak prostaty − leczyć tych, którzy tego potrzebują” opowiedzieli dr hab. n. med. Roman Sosnowski oraz dr hab. n. med. Jakub Żołnierek. Eksperci przekonują, że w obrębie tego rozpoznania można wyróżnić szerokie spektrum różnych procesów chorobowych: od przebiegających łagodnie, które przez lata nie są w stanie zagrozić bezpieczeństwu chorego, po agresywne. Kluczowa staje się umiejętność odróżnienia tych stanów i podjęcia trafnych decyzji dotyczących zakresu oraz metody leczenia, a nawet pozostawienia pacjenta w aktywnej obserwacji. A więc dla każdego coś innego.
O konieczności indywidualnego podejścia do par bezskutecznie starających się o dziecko przekonuje prof. Rafał Kurzawa. Dlatego wraz z całym środowiskiem związanym z leczeniem niepłodności, przedstawicielami towarzystw naukowych oraz organizacji pacjentów rozpoczął starania o uwzględnienie w ustawie o finansowaniu in vitro zdecydowanie większej grupy pacjentów niż ta, którą obejmował program z lat 2013-2016. Eksperci zabiegają o wzięcie pod uwagę np. dawstwa innego od partnerskiego, czyli procedury z komórkami jajowymi od dawczyń i plemnikami od dawców dla par, u których możliwości uzyskania ciąży z własnych gamet są niewielkie lub żadne. Nie da się jednym narzędziem rozwiązać wielu problemów.
I na koniec klasyka, tj. personalizacja terapii w chorobach onkologicznych. W artykule „Bogactwo terapii w leczeniu chorych na chłoniaki” znajdą Państwo wyjaśnienie korelacji między biologią nowotworów układu chłonnego a grupami leków wykorzystujących w mechanizmie działania budowę molekularną ich podtypów. W onkologii przyszłość dzieje się na naszych oczach. Nowe leki zmieniają myślenie o chorobie, pozwalają traktować nowotwór jak chorobę przewlekłą. Normą stają się zabiegi precyzyjniejsze i mniej okaleczające, o których jeszcze kilka lat temu nie moglibyśmy nawet pomarzyć.
Różnijmy się zatem pięknie i cieszmy, że te odmienności są coraz lepiej rozumiane. Dla naszego dobra, zdrowia i budowania tolerancji!
Zdjęcie: archiwum prywatne