Słowo wstępne
Słowo wstępne
Waldemar Banasiak
Szanowni Państwo,
Marcowy numer „Medycyny po Dyplomie” zdominowały artykuły i komentarze poświęcone statynom. Po kilkunastu latach badań i zbierania doświadczeń klinicznych śmiało można powiedzieć, że statyny należą do najważniejszych leków stosowanych w prewencji pierwotnej i wtórnej chorób serca i naczyń. W „Sympozjum”, które zostało opatrzone wstępem prof. Barbary Cybulskiej i prof. Longiny Kłosiewicz-Latoszek – ekspertów w dziedzinie zaburzeń lipidowych – możemy dowiedzieć się o pleotropowych mechanizmach działania statyn, ich znaczeniu w neurologii, a także o tym, jak postępować w sytuacji, gdy pacjenci nie stosują się do zaleceń oraz gdy występują bóle mięśni będące najczęstszą przyczyną zaprzestania leczenia. Jednym z ważniejszych badań opublikowanych ostatnio było badanie JUPITER, w którym wykazano, że stosowanie rosuwastatyny u osób z prawidłowymstężeniemLDL-cholesterolu <130mg/dl) i podwyższonym hs-CRP (≥2 mg/dl) doprowadza do znamiennej redukcji ryzyka zgonu, zawału serca i udaru mózgu. Czy zatem stoimy w przededniu standardowego stosowania statyn w prewencji pierwotnej, o ile spełnimy kryteria włączenia do badania JUPITER? Na to ważne pytanie można znaleźć odpowiedź w komentarzu prof. Marka Naruszewicza.
Wramach edukacji z zakresu gastroenterologii koniecznie należy przeczytać artykuł dotyczący umiejętnego rozpoznawania objawów alarmujących w chorobie refluksowej przełyku. Artykuł odpowiada na pytania, jakie są korzyści z identyfikacji objawów alarmujących oraz czy selekcja takich pacjentów prowadzi do poprawy długoterminowego rokowania. Artykuł ten skomentował na naszych łamach dr Tomasz Marek.
Aby przypomnieć sobie, kogo, kiedy i z jakiego powodu należy szczepić, warto zapoznać się z opracowanymi przez prof. Ewę Bernatowską rekomendacjami dotyczącymi szczepień u dorosłych. Koresponduje z nimi artykuł z „The New England Journal of Medicine” o zapobieganiu sezonowymzachorowaniom na grypę i ich leczeniu z komentarzem prof. Lidii Brydak.
Dość obszernie potraktowane zostały w tym numerze problemy reumatologiczne. W „Nowościach” znajdziecie Państwo komentarz prof.Witolda Tłustochowicza do badania poświęconego ocenie skuteczności zabiegów artroskopowych w chorobie zwyrodnieniowej stawów, które nie potwierdziły swej klinicznej przydatności w porównaniu z optymalnym leczeniem zachowawczym. Część reumatologiczną zamyka artykuł dotyczący nowych biofarmaceutyków w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Mamy kolejną grupę leków hipotensyjnych, inhibitory reniny, z jej przedstawicielem aliskirenem. Lek ten okazał się skuteczny wmonoterapii oraz w skojarzeniu z lekamimoczopędnymi, inhibitorami enzymu konwertującego lub sartanami u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym. Czy potwierdzi swoją skuteczność w chorobach serca i nerek? Tegomożecie się Państwo dowiedzieć po lekturze artykułu opublikowanego w ramach programu edukacyjnego koordynowanego przez prof. Andrzeja Januszewicza.
Oczywiście nie zabraknie kolejnych pytań w ramach repetytorium z interny.
Życzę Państwu przyjemnej lektury.