ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Słowo wstępne
Słowo wstępne
prof. dr hab. n. med. Dariusz Moczulski
Szanowni Państwo!
Z radością przyjmuję fakt, że wskaźniki śmiertelności z powodu COVID-19 obniżyły się w ostatnim czasie w Polsce znacznie. Patrząc na przebieg pandemii w latach 2020 i 2021, można zauważyć, że w miesiącach letnich liczby nowych przypadków oraz zgonów utrzymywały się na niskim poziomie. Mam więc nadzieję, że podobnie będzie w 2022 roku. Czy pandemia jeszcze wróci? Tego nikt nie jest w stanie przewidzieć. Marzy mi się, aby już nigdy nie wróciła. Na razie przyszedł czas na wytchnienie. Gdy pandemia rozpoczynała się w 2020 roku, w słowie wstępnym do kwietniowego numeru „Medycyny po Dyplomie” napisałem, że po jej zakończeniu przyjdzie czas na samoocenę i na zadanie sobie pytania, czy zdałem ten egzamin jako lekarz, ale przede wszystkim czy zdałem go jako człowiek. Pandemia niewątpliwie pozostawiła blizny w naszej psychice. Trudno jest się pogodzić ze śmiercią naszych pacjentów. Podczas pandemii zaczęły się pojawiać nowe pytania, na które niełatwo było znaleźć odpowiedź. Rodziły się nowe dylematy moralne, z którymi nigdy wcześniej się nie spotkaliśmy. Szukając odpowiedzi na nowe pytania i sposobu rozwiązania nowych dylematów moralnych, ulegaliśmy pokusie przesunięcia się w stronę fanatyzmu. Jedną z cech fanatyka jest to, że potrafi on bez zastanowienia odpowiedzieć na każde pytanie i rozwiązać każdy dylemat moralny. Uleganie tej pokusie spowodowało, że poglądy w naszym środowisku zaczęły się mocno polaryzować. Proces ten postępował tak daleko, że przestaliśmy rozumieć tych myślących inaczej, przestaliśmy z nimi rozmawiać, aż w końcu przyjęliśmy za normę moralną możliwość naruszania ich godności. Teraz musi przyjść czas na zlikwidowanie tej zbytniej polaryzacji. Jednym ze sposobów może być „odkreślenie przeszłości grubą linią”, choć można szukać również innych rozwiązań. Niezależnie od zastosowanej metody proces ten musi nastąpić i musi się nam udać go przeprowadzić. Bez tego pandemia pozostanie w naszych głowach jeszcze przez wiele lat, nawet gdy się rzeczywiście zakończy.
Tematem obecnego numeru „Medycyny po Dyplomie” jest toczeń rumieniowaty układowy. Warto skorzystać z ogromnego doświadczenia autora tego artykułu, szczególnie że objawy tej choroby są różnorodne, a badania służące do jej rozpoznania nie są ani w 100% czułe, ani specyficzne. Z artykułu dowiemy się, jak z jednej strony nie przeoczyć objawów tej choroby, a z drugiej – jak uniknąć błędnego jej rozpoznania.