Słowo wstępne
Słowo wstępne
prof. dr hab. n. med. Dariusz Moczulski
Szanowni Państwo!
W Sejmie 9 września 2025 roku odbyło się posiedzenie Podkomisji stałej do spraw organizacji ochrony zdrowia. Transmisja z tego posiedzenia jest dostępna na stronie www.sejm.gov.pl w kolejnych zakładkach: „Dla mediów”; „iTV Sejm – transmisje archiwalne”; „9 września 2025 (wtorek), Podkomisja stała do spraw organizacji ochrony zdrowia (ZDR), Rozpatrzenie informacji Ministra Zdrowia na temat stanu obecnego i perspektywy rozwoju dyscyplin internistycznych w Polsce”.
Gdy się dowiedziałem o tym posiedzeniu, z zainteresowaniem przystąpiłem do jego obejrzenia. W trakcie jego trwania przedstawiono narastające problemy interny: zmniejsza się liczba lekarzy ze specjalizacją chorób wewnętrznych; pojawiają się coraz większe niedobory lekarzy na oddziałach chorób wewnętrznych, co powoduje redukcje łóżek internistycznych; coraz mniej lekarzy rozpoczyna rezydenturę z chorób wewnętrznych, w związku z czym wiele miejsc szkoleniowych pozostaje niewykorzystanych; wiele oddziałów chorób wewnętrznych przynosi straty, które muszą być pokrywane z działalności innych oddziałów. Podczas tego posiedzenia zastanawiano się nad przyczynami wymienionych problemów. Za jedną z nich uznano wprowadzenie modelu kształcenia modułowego, który doprowadził do zwiększenia liczby specjalistów w dziedzinach wywodzących się z chorób wewnętrznych, takich jak kardiologa, nefrologia itd., lecz spowodował zmniejszenie się liczby lekarzy rozpoczynających rezydenturę z chorób wewnętrznych. Podczas dyskusji poszukiwano sposobów na rozwiązanie narastających problemów interny.
Uważam, że wymienione problemy można rozwiązać jedynie poprzez zwiększenie atrakcyjności rozwoju lekarzy w dziedzinie chorób wewnętrznych. To będzie wymagało dokonania odważnych zmian systemowych. Jeżeli takie działania nie zostaną szybko podjęte, to dojdzie do załamania działalności oddziałów chorób wewnętrznych, co pociągnie za sobą załamanie całego systemu. Odwracanie głowy od problemu i udawanie, że nic groźnego się nie dzieje, stało się już niebezpieczne. Wprowadzanie półśrodków polegających na zmuszaniu lekarzy, a nie zachęcaniu, do rozwoju w dziedzinie chorób wewnętrznych może przynieść tylko krótkotrwałe korzyści, lecz długoplanowo jeszcze bardziej pogłębi istniejące niedobory. Trzeba odwrócić wszystko to, co popsuto przez ostatnie dekady, zapominając o tym, że interna jest podstawowym filarem systemu opieki zdrowotnej, i to zarówno tej szpitalnej, jak i ambulatoryjnej.
W obecnym numerze „Medycyny po Dyplomie” polecam artykuł „Czy badanie odczynu Biernackiego powinno być jeszcze zlecane?”. Zapoznanie się z nim pozwoli rozwiać wątpliwości w tym zakresie.