BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Autoimmunologiczne zapalenie mózgu z obecnością przeciwciał przeciwko receptorom NMDA
lek. Agata Zajkowska1
dr med. Noreen Keilbar2
dr hab. n. med. Alina Kułakowska1
Autoimmunologiczne zapalenia mózgu to niedawno rozpoznana grupa chorób, których patogenezę nie do końca wyjaśniono. Patologiczny proces autoimmunologiczny dotyczy ośrodkowego układu nerwowego (OUN), a manifestacje kliniczne są różnorodne. Ostatnio w związku z większą rozpoznawalnością, dostępem do badań diagnostycznych oraz obiecującymi możliwościami terapeutycznymi wzrosło zainteresowanie tymi chorobami.
Wprowadzenie
W ostrym rozsianym zapaleniu mózgu i rdzenia (ADEM – acute disseminated encephalomyelitis) zmiany lokalizują się głównie w istocie białej OUN, przebieg jest monofazowy, a reakcja autoimmunologiczna skierowana przeciwko białkom mieliny. Choroba występuje najczęściej u dzieci i młodych dorosłych. Czynnikiem spustowym bywa infekcja lub szczepienie. Ten typ zapalenia mózgu i rdzenia opisywany jest w literaturze od kilkudziesięciu lat.1
Od niedawna diagnozowane jest również autoimmunologiczne zapalenie układu limbicznego mózgu. Rozpoznaje się je na podstawie obecności specyficznych przeciwciał przeciwko receptorom NMDA (N-metylo-D-asparaginian) w surowicy i płynie mózgowo-rdzeniowym (PMR). Bardzo często jest to zespół paranowotworowy w przebiegu potworniaka jajnika. Pierwsze objawy są niecharakterystyczne. Zazwyczaj przybierają postać zaburzeń psychicznych. Wykrycie przeciwciał przeciwko receptorom NMDA w powiązaniu z nimi pozwala na rozpoznanie i szybkie wdrożenie leczenia. Może dać ono zadowalające efekty.
Dotychczas limbiczne zapalenie mózgu łączono zazwyczaj z reakcją zapalną związaną z bezpośrednią obecnością patogenu, np. wirus herpes simplex (HSV), ludzki herpeswirus typu 6 (HHV-6), lub przeciwciał paranowotworowych (np. u pacjentów z rakiem drobnokomórkowym płuc). Ponieważ mechanizm prowadzący do limbicznego zapalenia mózgu jest niejednorodny, niezbędna jest wnikliwa diagnostyka różnicowa. Prawidłowo przeprowadzona umożliwia wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Epidemiologia
Pierwsze doniesienie o zapaleniu mózgu związanym z występowaniem przeciwciał przeciwko receptorom NMDA pochodzi z 2005 r. Opisano wówczas przypadki czterech kobiet, u których rozpoznano potworniaka jajnika. Chorobie towarzyszyły objawy psychiatryczne, zaburzenia pamięci, świadomości oraz hipowentylacja.2 W 2007 r. u tych kobiet oraz u kolejnych ośmiu z podobnymi objawami neurologicznymi wykryto specyficzne przeciwciała przeciwko receptorowi NMDA.3 Od tamtej pory wzrosła liczba doniesień o podobnych przypadkach z różnych ośrodków klinicznych. Do rozpowszechnienia wiedzy o chorobie wśród lekarzy i pacjentów przyczyniła się także opublikowana w 2012 r. książka Susannah Cahalan „Umysł w ogniu”. Młoda amerykańska dziennikarka opisała w niej swój przypadek zapalenia mózgu – pierwsze objawy psychiatryczne, dokładny przebieg choroby, trudności diagnostyczne, leczenie i rekonwalescencję.4