BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Słowo wstępne
Słowo wstępne
prof. dr hab. n. med. Maria Barcikowska Redaktor Naczelna
Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy!
W najnowszym numerze „Neurologii po Dyplomie” proponujemy kilka artykułów. Nasi Koledzy podsumowali w nich kilka istotnych problemów z naszego codziennego, a czasami niecodziennego życia neurologa praktyka.
Stwardnienie zanikowe boczne to choroba, którą trudno leczyć. Należy także do najbardziej tragicznych w skutkach chorób, z którymi spotykamy się w naszym zawodzie. Niezależnie od tego, czy dotyka ludzi względnie młodych, czy pojawia się w wieku zaawansowanym, jest zawsze dramatycznym wyzwaniem dla lekarza neurologa. Wiedza na temat ALS, szczególnie w zakresie podstaw genetycznych, w ostatnim czasie bardzo się rozwinęła. Niestety, nie przełożyło się to jeszcze na możliwości terapii. Być może próby leczenia za pomocą komórek macierzystych pozwolą spowolnić przebieg choroby. Szybkie rozpoznanie stanowi zatem wyzwanie dla każdego specjalisty. Przegląd obowiązujących obecnie kryteriów rozpoznawania ALS, który zawdzięczamy dr hab. n. med. Małgorzacie Gaweł, na pewno ułatwi nam szybszą diagnostykę pacjentów.
Na szczęście poza chorobami, na których przebieg mamy niewielki wpływ, w naszej codziennej praktyce stykamy się także z takimi, które można leczyć. Należy do nich udar mózgu. W ostatnim okresie po opanowaniu umiejętności leczenia trombolitycznego korzystamy także z metod terapii endowaskularnej udaru – co prawda w wąskiej grupie przypadków, ale jednak. Zasady takiego leczenia w świetle wytycznych AHA i ASA znajdziecie Państwo w artykule dr Magdaleny Restel i dr. n. med. Przemysława Richtera.
Polecam także gorąco tekst na temat choroby Hashimoto prof. Elżbiety Wirkowski. O chorobie tej ciągle wiemy bardzo mało, a endokrynolodzy właściwie jej nie uznają. W postaciach ostrych stanowi prawdziwe wyzwanie. Obawiam się, że często jej nie rozpoznajemy, a tym samym nie leczymy skutecznie. A jest to możliwe w każdym przypadku.
Inne problemy z pogranicza, z którymi możemy zapoznać się w tym numerze, to patologie neurologiczne chorób układu krwiotwórczego i zespół Hakima. Tekst na ten temat przygotował zespół dr. n. med. Marcina Rogoziewicza.
Neurolodzy są ciągle traktowani przez pacjentów jako rodzaj „bardziej eleganckich psychiatrów”. Czy chcemy, czy nie, często musimy leczyć chorych z depresją. Dlatego warto przeczytać artykuł poświęcony postępowaniu w depresji lekoopornej dr Anny Poleszczyk.
Ponieważ wielkimi krokami zbliżają się wakacje, życzę wszystkim naszym Czytelnikom dobrych i pełnych wypoczynku letnich dni.