BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Zatrucie jadem kiełbasianym (botulizm)
lek. Agata Zajkowska
dr n. med. Monika Chorąży
dr n. med. Robert Pogorzelski
dr hab. n. med. Alina Kułakowska
Toksyna botulinowa, produkowana przez beztlenowe bakterie Clostridium botulinum, to jedna z najsilniejszych trucizn znanych ludzkości. Blokuje ona impuls nerwowy na poziomie połączeń nerwowo-mięśniowych, co skutkuje długotrwałym rozluźnieniem mięśni. Ta neurotoksyna jest także wykorzystywana w celach terapeutycznych (szczególnie w chorobach związanych z nadmierną kurczliwością mięśni) oraz kosmetycznych.
Wprowadzenie
Laseczka jadu kiełbasianego (Clostridium botulinum) jest Gram(+) beztlenową laseczką należącą do rodzaju Clostridium. Nie ma rzęsek ani otoczki, jednak wytwarza przetrwalniki. Zarodniki C. botulinum występują w glebie, przewodzie pokarmowym zwierząt (w tym ryb) oraz osadach z dna morskiego. Bakteria produkuje egzotoksynę (uwalnianą jednak dopiero po autolizie bakterii), zwaną jadem kiełbasianym lub toksyną botulinową. Jest to jedna z najsilniejszych trucizn znanych ludzkości – dawka śmiertelna wynosi zaledwie 1 ng/kg m.c.1 Obliczono, że 450 g tej biologicznej toksyny teoretycznie mogłoby zlikwidować całą ludzkość.2 Zatrucie jadem kiełbasianym, czyli botulizm, jest rzadkie, ale potencjalnie śmiertelne. Z czasem okazało się, że neurotoksyna może zostać wykorzystana w celach terapeutycznych i kosmetycznych.
Rys historyczny
Najwcześniejsze doniesienia o zatruciu toksyną botulinową pochodzą z 1817 r. z Niemiec, gdzie odnotowano serię przypadków botulizmu po spożyciu kiełbasy.3 Po raz pierwszy toksynę wyizolowano w 1897 r., a w 1979 r. została zarejestrowana do wykorzystania terapeutycznego w medycynie.4 Był to rezultat eksperymentów na małpach z kurczem mięśni okoruchowych, u których po podaniu niewielkiej ilości jadu kiełbasianego następowało rozluźnienie mięśni. Na tej podstawie zaczęto wykorzystywać toksynę w leczeniu zeza u ludzi. Z czasem odkryto znacznie szersze możliwości zastosowania jadu kiełbasianego.
Epidemiologia
Według danych Państwowego Zakładu Higieny w 2015 r. w Polsce zarejestrowano 30 przypadków zatrucia jadem kiełbasianym (zapadalność 0,12-0,06/100 tys.).5 Z analizy przypadków botulizmu w Polsce w latach 1994-2013 przeprowadzonej przez Czerwińskiego i wsp. wynika, że tendencja w zakresie liczby zachorowań jest spadkowa: w 1995 r. było ich 120, a w latach 2009-2013 – 20-40. Autorzy ustalili, że większość przypadków zanotowanych w 2013 r. wynikała z zatrucia po spożyciu mięsa konserwowanego komercyjnie lub w warunkach domowych (45% przypadków).6 W Stanach Zjednoczonych każdego roku stwierdza się ok. 110 incydentów zatrucia jadem kiełbasianym, z których aż 72% stanowi botulizm niemowląt, 25% jest spowodowanych spożyciem nieprawidłowo konserwowanej żywności, a 3% to botulizm przyranny.