Nerw temidy
Lekarz w obliczu procesu
Krzysztof Izdebski Prawnik, specjalista prawa medycznego
Do ustalenia odpowiedzialności lekarza w procesie o błąd w sztuce medycznej konieczne jest stwierdzenie związku przyczynowego pomiędzy jego działaniem a szkodą, która wystąpiła u pacjenta.
Lekarz neurolog Iwona I. przygotowywała się właśnie do pierwszej rozprawy, która miała się odbyć następnego dnia w sądzie położonym w pewnej malowniczej miejscowości na wschodzie Polski. Pani doktor wiedziała, że noc, która ją czeka, będzie z całą pewnością nocą nieprzespaną, a zbyt duże nerwy nie pozwolą jej zasnąć. Sprawa, która miała mieć finał nazajutrz o godz. 10.00 w sali nr 321, dotyczyła zarzucanego jej błędu w sztuce lekarskiej.
Pewnego dnia do gabinetu pani doktor zgłosiła się pacjentka (trzeba dodać – stała pacjentka Iwony I.), która uskarżała się na silny ból głowy. Lekarka po serii rutynowych – jak sądziła w tym przypadku – badań odesłała ją do domu. Niestety tego samego dnia kobieta znalazła się w szpitalu, gdzie rozpoznano krwawienie podpajęczynówkowe. Zarzuty, które postawiono pani doktor, dotyczyły niewłaściwej interpretacji objawów zgłoszonych przez pacjentkę, niewykorzystania dostępnych metod diagnostycznych oraz nieuzasadnionej zwłoki w przeprowadzeniu pełnej diagnostyki.
Początkowo Iwona I. nie czuła się winna popełnienia błędu. Uważała, że postępowała zgodnie z zasadami wiedzy i sztuki medycznej przy wykorzystaniu tych narzędzi diagnostycznych, które w danym momencie były dla niej dostępne. Godzina rozpoczęcia procesu zbliżała się jednak nieuchronnie i z każdą minutą przybliżającą do rozpoczęcia rozprawy pani doktor czuła się coraz mniej pewnie. Narastały wątpliwości.
– Czy na pewno zrobiłam wszystko jak trzeba? – pytała samą siebie w myślach…
Procesy lekarskie to skomplikowana sprawa
Procesy dotyczące błędów lekarskich często są bardzo skomplikowane. Z pewnością nie jest jednak tak, jak w wielu wypadkach przedstawiają to firmy profesjonalnie zajmujące się dochodzeniem odszkodowań, że pacjent w procesie przeciwko lekarzowi jest stroną wysoce uprzywilejowaną i stwierdzenie, że lekarz popełnił błąd w sztuce lekarskiej – a co za tym idzie – zasądzenie na rzecz pacjenta odszkodowania oraz zadośćuczynienia jest w zasadzie formalnością.
Głównym zadaniem lekarza w trakcie procesu jest przedstawienie sądowi argumentów świadczących o tym, że jego postępowanie było zgodne z zasadami aktualnej wiedzy i sztuki medycznej. Pacjent, który w tym przypadku występuje przeciwko lekarzowi z pozwem o odszkodowanie lub/i zadośćuczynienie, zobowiązany jest uzasadnić tezę, że lekarz nie dołożył w procesie leczenia należytej staranności, co skutkowało powstaniem określonej szkody.