BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Problemy opieki nad ciężarną z rozpoznaną padaczką
lek. Magdalena Konopko
prof. dr hab. n. med. Halina Sienkiewicz-Jarosz
- W artykule podsumowano dane dotyczące wpływu padaczki i stosowanych przy niej leków na płodność, przebieg ciąży i porodu oraz rozwój płodu
Padaczka jest jedną z najczęstszych chorób neurologicznych – dotyka ok. 0,5-1% światowej populacji, czyli mniej więcej 50 mln osób1,2. Występuje głównie u dzieci i młodych dorosłych, a blisko 15 mln chorych to kobiety w wieku rozrodczym2. U większości z nich ciąża i poród przebiegają prawidłowo, a prawdopodobieństwo urodzenia zdrowego dziecka wynosi 90%3. Niemniej padaczka oraz stosowana z jej powodu farmakoterapia wiążą się z ryzykiem wystąpienia powikłań zarówno w okresie przedkoncepcyjnym, jak i w trakcie ciąży, porodu i połogu. Choroba ta nie pozostaje także bez wpływu na rozwój płodu, co często stanowi główną obawę kobiet z padaczką planujących ciążę lub będących w ciąży. Lekarze sprawujący nad nimi opiekę stają przed wyzwaniem utrzymania właściwej kontroli napadów, bez istotnego zwiększenia ryzyka stosowanej farmakoterapii.
Wpływ padaczki na płodność
Kobiety z padaczką zachodzą w ciążę rzadziej od tych, które w wieku rozrodczym nie są nią obciążone (współczynnik urodzeń wśród pacjentek z padaczką jest 40-60% mniejszy niż w populacji ogólnej)4. Co ciekawe, nie wynika to jedynie z negatywnego wpływu choroby ani stosowanej farmakoterapii na płodność, choć w wielu badaniach dowiedziono zmniejszoną płodność wśród chorych z padaczką, zwłaszcza poddawanych politerapii (zaburzenia płodności mogą dotyczyć nawet 31,8% leczonych jednym lekiem przeciwpadaczkowym, 40,7% przyjmujących 2 leki przeciwpadaczkowe, 60,3% leczonych co najmniej 3 preparatami przeciwpadaczkowymi)5. Na zmniejszoną płodność kobiet z padaczką składa się wiele czynników, takich jak:
- współistnienie zaburzeń mogących prowadzić do niepłodności, np. zespołu policystycznych jajników, stwierdzanego zwłaszcza w trakcie terapii kwasem walproinowym (VPA)
- nieregularność cykli menstruacyjnych i występowanie cykli bezowulacyjnych
- zaburzenia hormonalne indukowane niektórymi lekami przeciwpadaczkowymi6,7.
Oczywiście istnieją także dane przemawiające za jednakowym prawdopodobieństwem zajścia w ciążę kobiet z padaczką i nieobciążonych tą chorobą (szczególnie w przypadku braku wywiadu w kierunku niepłodności czy stanów somatycznych, które mogą powodować niepłodność)8,9.
Niektóre badania bądź rejestry z udziałem ciężarnych z padaczką donoszą o zwiększonym ryzyku poronień w tej grupie pacjentek10, zwłaszcza jeśli były poddane politerapii11. Inni autorzy z kolei nie wykazywali takiej zależności8.