Wytyczne
Zaburzenia zachowania podczas snu – faza REM
lek. Aleksandra Kudrycka
dr n. med. Wojciech Kuczyński
- Niniejszy artykuł przedstawia aktualne wytyczne American Academy of Sleep Medicine (AASM) dotyczące leczenia zaburzeń zachowania podczas fazy snu paradoksalnego (RBD – REM [rapid eye movement] sleep behavior disorder)
Zaburzenia zachowania podczas REM należą do grupy parasomnii i charakteryzują się wzmożoną aktywnością ruchową podczas tej fazy snu polegającą na złożonych zachowaniach motorycznych i/lub wokalizacji.
Poprzednie wytyczne dotyczące leczenia RBD zostały opublikowane w 2010 r. przez American Academy of Sleep Medicine (AASM)1. Pod koniec 2022 r. organizacja wydała nowe zalecenia2 wraz z załączonym przeglądem systematycznym3, zapewniając kompleksową ich aktualizację.
Zaburzenia zachowania w fazie snu REM
W warunkach fizjologicznych w czasie fazy snu REM występują marzenia senne połączone z atonią mięśni3. W przypadku zaburzeń atonia nie występuje (RWA – REM sleep without atonia), co prowadzi do niekontrolowanych zachowań związanych z realistycznymi i często nieprzyjemnymi marzeniami sennymi.
Zachowania dotyczące RBD są bardzo różne u poszczególnych pacjentów i zmienne, jeśli chodzi o kolejne noce u tych samych osób. Chociaż podstawowa definicja RBD obejmuje złożone, często niebezpieczne epizody zachowań związane z realistycznymi snami (np. głośne krzyczenie, kopanie, szarpanie się), w praktyce klinicznej w większości przypadków notowane są objawy łagodne, często niezauważalne przez wiele miesięcy lub lat. Zaliczają się do nich drobne tiki nerwowe i mimowolne ruchy początkowo obejmujące kończyny, występujące co kilka sekund lub minut, które mogą być niezwiązane z konkretną treścią marzeń sennych. Niemniej potencjalnie niebezpieczne zachowania związane z nieprzyjemnymi marzeniami sennymi pojawiają się w każdym momencie, co może być powodem niepokoju chorych i trudne do wyjaśnienia partnerowi dzielącemu wspólne łóżko, a także rodzinie.
Częstość występowania tych zaburzeń w populacji ogólnej jest nieznana, szacunkowo wynosi mniej więcej 0,5-1%4,5. Dane z badań ankietowych sugerują, że 1 na 20 starszych osób może mieć RBD. Zaburzenie jest zwykle rozpoznawane u mężczyzn w średnim lub starszym wieku, co nie oznacza, że nie wystąpi u kobiet ani osób w różnym wieku.
Zaburzenia te mogą mieć charakter idiopatyczny, wtórny do podstawowej choroby neurologicznej, zwłaszcza choroby Parkinsona (PD – Parkinson’s disease) i otępienia z ciałami Lewy’ego (DLB – dementia with Lewy bodies), lub wywołany przyjmowaniem leków, przede wszystkim przeciwdepresyjnych, które zwiększają stężenie serotoniny. Wszyscy pacjenci z RBD powinni przejść gruntowne badanie neurologiczne w celu zidentyfikowania innych współwystępujących schorzeń mogących zaburzać fazę snu REM.