Słowo wstępne
Słowo wstępne
prof. dr hab. n. med. Jarosław Kocięcki
Szanowni Państwo!
Zaledwie od paru tygodni mamy kolejny (i miejmy nadzieję, że lepszy) nowy rok. Wydaje się, że jest to czas szczególny – nowych wyzwań i postanowień, ale również pewnych podsumowań i wniosków. Bogatsi o dotychczasowe doświadczenia z większym obiektywizmem potrafimy spojrzeć na swoje sukcesy i porażki, co z kolei pozwala nam z większą precyzją planować dalszy rozwój zawodowy.
W szerokim zakresie tematów poruszanych na łamach bieżącego numeru „Okulistyki po Dyplomie” postanowiliśmy zaproponować Państwu kolejną porcję ciekawych zagadnień, na które warto zwrócić uwagę w codziennej pracy. Mamy też nadzieję, że informacje zawarte w prezentowanych tu artykułach okażą się przydatne tym wszystkim, którzy przygotowują się do nadchodzącego egzaminu specjalizacyjnego. A to już niedługo… Tematyka prac jest zróżnicowana, dlatego przypuszczam, że każdy Czytelnik znajdzie coś, co szczególnie go zainteresuje.
W prezentowanym numerze naszego pisma chcielibyśmy zainteresować Państwa problemami, z którymi okresowo spotykamy się w naszej pracy, ale które w pewnych sytuacjach mogą wywoływać pewną konsternację. Jak wtedy interpretować dany obraz kliniczny, jakie zlecić badania dodatkowe i jakie leczenie – oto najczęstsze pytania, które zadaje sobie chyba każdy z nas. Dlatego zachęcam wszystkich do zapoznania się z artykułami, w których poruszamy tematy związane między innymi ze stosowaniem lasera Nd:YAG w leczeniu krwotoków przedplamkowych czy metodami zakładania szwów regulowanych podczas operacji zeza.
Oczywiście to tylko niektóre z naszych propozycji. Polecam również Państwa uwadze pozostałe artykuły dotyczące jaskry barwnikowej, niedomykalności szpary powiekowej, alergicznego zapalenia powiek czy zagadnień związanych z występowaniem zaćmy, jaskry i retinopatii cukrzycowej. Mam nadzieję, że przygotowane przez nas prace, które z dużą uwagą wybraliśmy dla Państwa, mogą w znacznej mierze poszerzyć naszą wiedzę w tym zakresie i usprawnić postępowanie z pacjentem.