Słowo wstępne
Słowo wstępne
prof. dr hab. n. med. Jarosław Kocięcki
Szanowni Państwo!
Wakacje w pełni, ale trzeba przyznać, że pogoda nas nie oszczędza – z jednej strony ostre słońce, z drugiej gwałtowne burze, nieustające i niezwykle męczące upały. A do tego – no właśnie – COVID-19. U wielu osób świadomość możliwości zarażenia się wirusem powoduje co najmniej zaniepokojenie. Inni natomiast informację o zagrożeniu całkowicie lekceważą, żyjąc tak, jakby wirusa nigdy nie było. Na temat pandemii związanej z koronawirusem pojawiają się wciąż nowe doniesienia i wiedza o nim stopniowo się poszerza, dlatego w niniejszym numerze „Okulistyki po Dyplomie” postanowiliśmy również zamieścić artykuł poruszający to zagadnienie. Autorzy omawiają w nim objawy okulistyczne związane z wirusem SARS-CoV-2, a także drogi jego transmisji.
Oczywiście jak zawsze poruszymy również kwestie przypadków może nieco rzadziej pojawiających się w naszych praktykach, ale wywołujących niekiedy pewne problemy zarówno z ustaleniem właściwego rozpoznania, jak i wdrożeniem odpowiedniego leczenia. Mowa o centralnej surowiczej choroidoretinopatii, z którą większość z nas miała już do czynienia, oraz o trudnościach diagnostycznych w przypadkach nietypowych i rzadko spotykanych zmian spojówki, które w niektórych sytuacjach mogą wzbudzać duże zaniepokojenie.
Wielu Czytelników zainteresuje zapewne temat związany z zawrotami głowy pochodzenia ocznego widziany z perspektywy laryngologów, a także bardzo ciekawy artykuł omawiający przyczyny wyrównawczego ustawienia głowy, z czym zapewne okresowo spotyka się w swych poradniach i gabinetach część okulistów.
W ostatnich latach daje się wyraźnie zauważyć spadek popytu na papierosy. Walka z nikotynizmem przybiera stopniowo na sile, ale nadal jeszcze znaczna część społeczeństwa jest uzależniona od palenia tytoniu. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nikotyna, którą z taką rozkoszą wciągają do płuc, działa szkodliwie nie tylko na płuca czy serce, ale wywołuje również negatywne skutki w obrębie narządu wzroku. Warto, aby ten artykuł przeczytali szczególnie ci z nas, którzy jeszcze mają wątpliwości, czy naprawdę rzucić palenie…
Na koniec chciałbym zwrócić uwagę na artykuł, który zapewne szczególnie zainteresuje wszystkich chirurgów zaćmy. Powszechnie wiadomo, że najczęściej wykonywanym na świecie zabiegiem okulistycznym jest operacja zaćmy wiążąca się ze wszczepieniem sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. No właśnie – sztucznej soczewki. Tylko jakiej? W końcu wiadomo, że ich jakość może być różna. Polecam Państwu ciekawą pracę omawiającą kwestie związane z wyborem soczewek z tzw. grupy premium. Bardzo ciekawie i profesjonalnie autorka omawia wiele problemów, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji o wszczepieniu soczewki z tej właśnie grupy.
Jestem pewien, że nacisk położony na aspekt praktyczny wszystkich prezentowanych w bieżącym numerze artykułów nie tylko rozbudzi Państwa ciekawość, ale także okaże się przydatny w Państwa codziennej pracy.