ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Słowo wstępne
Słowo wstępne
prof. dr hab. n. med. Jarosław Kocięcki
Szanowni Państwo!
W bieżącym numerze „Okulistyki po Dyplomie” chcielibyśmy nieco zróżnicować prezentowane zagadnienia. Sądzę, że taka odmiana spotka się z Państwa aprobatą, tym bardziej że przecież nasza codzienna praktyka nie składa się wyłącznie z działań chirurgicznych… Dlatego tym razem postanowiliśmy zwrócić więcej uwagi na zagadnienia, które w pewnych przypadkach mogą sprawić trochę problemów w pracy ambulatoryjnej.
Bez wątpienia jedną z poważniejszych kwestii jest problem gruźlicy. Należy pamiętać, że jest to choroba, z którą medycyna zmaga się od stuleci i która mimo wysiłków nadal pozostaje jednym z największych zagrożeń zdrowotnych w ujęciu globalnym, wciąż należąc do czołówki dziesięciu głównych przyczyn zgonów na świecie. Gruźlicze zapalenie błony naczyniowej jest najczęstszą oczną postacią kliniczną zakażenia prątkami gruźlicy, dlatego w bieżącym numerze „Okulistyki po Dyplomie” poświęciliśmy tej jednostce aż dwa artykuły, które w jasny i zwięzły sposób prezentują epidemiologię, a także metody diagnostyczne i terapeutyczne oraz obraz kliniczny przedstawiony na podstawie konkretnego przypadku.
Na szczególną uwagę zasługują chorzy z zakrzepicą zatoki jamistej oraz zapaleniem wnętrza gałki ocznej i właśnie tym schorzeniom poświęciliśmy dwa kolejne artykuły. Objawy nie zawsze są typowe i często wymagają uważnego różnicowania oraz zdecydowanego postępowania terapeutycznego, które najczęściej związane jest z koniecznością hospitalizacji. Obie jednostki mogą prowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku, a nawet stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta, dlatego chorzy ci do ambulatorium powinni być przyjmowani w pierwszej kolejności.
Praca w ambulatorium okulistycznym to nie tylko praca z dorosłymi, gdyż nierzadko naszymi pacjentami bywają również dzieci. Polecam zatem naszym Czytelnikom pracę poświęconą opiece okulistycznej nad dziećmi z cukrzycą typu 1, która jest chorobą przewlekłą, najczęściej o podłożu autoimmunologicznym. Przygotowany przez nas artykuł zawiera m.in. zalecenia International Society for Pediatric and Adolescent Diabetes (ISPAD) dotyczące tej właśnie grupy pacjentów, a ponieważ w Polsce nie ma oddzielnych wytycznych Polskiego Towarzystwa Okulistycznego dotyczących opieki okulistycznej nad dziećmi z cukrzycą, sądzę, że ze wspomnianymi rekomendacjami warto się zapoznać.
Kolejnym bardzo ciekawym artykułem dotyczącym nie tylko dorosłych, ale także naszych najmłodszych pacjentów jest ocena zmian w obrębie narządu wzroku wywołanych przez urządzenia elektroniczne. Temat bardzo na czasie, gdyż pandemia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 przeniosła nas w przestrzeń tworzoną przez komputery, będące obecnie najważniejszym narzędziem łączącym nas ze światem i w znacznej mierze umożliwiającym funkcjonowanie w społeczeństwie. Artykuł o tyle ważny, że wymienia nie tylko konkretne zalecenia dla pacjentów pracujących przed ekranami komputerów, ale również jasno przedstawia wytyczne American Academy of Pediatrics (AAP) i World Health Organization (WHO) dotyczące korzystania z komputerów przez dzieci, ponieważ – jak wiadomo – do następstw nieodpowiedzialnego korzystania z tych urządzeń należy m.in. krótkowzroczność.
Szanowni Państwo! Już niedługo będziemy obchodzić Święta Bożego Narodzenia, a zaledwie kilka dni później nadejdzie Nowy Rok 2021! W związku z tym życzę wszystkim, aby mimo ograniczeń, jakie obecnie wymusza na nas pandemia, święta i wieczór sylwestrowy upłynęły w miłej, rodzinnej atmosferze, pełnej radości i wzruszeń, a na cały następny rok życzę Państwu zdrowia, radości i samych sukcesów! Dziękuję wszystkim naszym ekspertom i współpracującym z nami autorom za współpracę i zapraszam ich oraz wszystkich naszych Czytelników do udziału w tworzeniu następnych numerów „Okulistyki po Dyplomie”!