ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Słowo wstępne
Słowo wstępne
prof. dr hab. n. med. Jarosław Kocięcki
Szanowni Państwo!
Z przyjemnością oddajemy w Państwa ręce kolejny numer „Okulistyki po Dyplomie”, licząc na to, że przygotowane przez nas artykuły okażą się interesujące. Mam także nadzieję, że publikowane dotąd teksty na łamach tego czasopisma okazały się przydatne również zdającym egzaminy specjalizacyjne. Tym z Państwa, którym w ostatnim czasie udało się je zdać, serdecznie gratuluję. Za tych, którzy mają przed sobą kolejne podejście, trzymam kciuki i wierzę, że poradzą sobie już za parę miesięcy.
Jak zwykle gorąco polecam Państwa uwadze nasze niezwykle ciekawe artykuły, dobrane – jak zawsze – pod kątem przydatności w codziennej praktyce. W niniejszym numerze znajdą Państwo prace dotyczące m.in. diagnostyki anizokorii w trybie ostrego dyżuru oraz zespołu MADE (mask-associated dry eye) związanego z noszeniem maseczek. Przekonają się Państwo, o czym warto wiedzieć, stosując cyklopentolat, a także jakie są metody dopasowania sztywnych gazoprzepuszczalnych soczewek kontaktowych. Przydatna będzie wiedza na temat tego, jak nie opóźniać rozpoznania zapalenia błony naczyniowej oka u dzieci, a także czym charakteryzują się chłoniaki spojówki dotykające głównie ludzi starszych. Natomiast tych, którzy na co dzień parają się chirurgią, z pewnością zainteresuje artykuł traktujący o rodzajach mikrocięcia w chirurgii zaćmy.
Żywię nadzieję, że każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego, co przyda mu się w codziennej praktyce.
Szanowni Państwo, już niedługo, bo 15-17 czerwca br., odbędzie się w Poznaniu kolejny Zjazd Okulistów Polskich. Swoją obecność zapowiedziało wielu wybitnych wykładowców zarówno z kraju, jak i z zagranicy, a tematyka zapowiada się bardzo interesująco. Przewidywany jest cały wachlarz ciekawych kursów, co wraz z prognozowaną liczbą uczestników zapewne spowoduje, że wielu naszych Czytelników weźmie w nich udział. Ufam, że wzajemna wymiana doświadczeń nie tylko pogłębi naszą wiedzę, lecz także pomoże zacieśnić współpracę między ośrodkami i nawiązać nowe kontakty.