TYLKO DO 5 GRUDNIA! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Słowo wstępne
Słowo wstępne
prof. dr hab. n. med. Jarosław Kocięcki
Szanowni Państwo!
Podobnie jak w ostatnim wydaniu „Okulistyki po Dyplomie”, tak i w bieżącym numerze postanowiliśmy zróżnicować prezentowane naszym Czytelnikom artykuły – z przekonaniem, że niezależnie od tego, czy ktoś z Państwa operuje, czy zajmuje się leczeniem zachowawczym, to każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego.
Interesującym tematem, którym chcielibyśmy Państwa zainteresować, są różne metody leczenia skrzydlika. Jak wiadomo, jest to jednostka o dużej skłonności do nawrotów i nierzadko sprawiająca wiele problemów nie tylko samym chorym, lecz także leczącym ich okulistom. Co robić? jakie podjąć działania, by nasze postępowanie okazało się skuteczne i zakończyło pełnym sukcesem? – odpowiedzią na te pytania może się okazać artykuł poświęcony różnym metodom terapii skrzydlika – od metod zachowawczych po operacyjne.
Znaczną część problemów, z którymi stykamy się niemal każdego dnia, konsultując naszych pacjentów, są różnego rodzaju wady wzroku. Dobierając odpowiednią korekcję w przypadku osób dorosłych mających problemy z widzeniem z daleka i z bliska, nierzadko słyszymy pytanie: jakie soczewki wybrać – dwuogniskowe czy progresywne? Okazuje się, że odpowiedź nie jest taka prosta i powinna brać pod uwagę wiele czynników, o których mowa w naszym kolejnym artykule pt. „Soczewki dwuogniskowe a soczewki progresywne – które i kiedy wybrać? Nie taki błahy temat”.
Zaburzenia widzenia mogą wynikać z różnorodnych przyczyn, w tym z różnych postaci zeza. W tym wypadku sama korekcja okularowa często okazuje się niewystarczająca i konieczne jest leczenie operacyjne. Właśnie temu zagadnieniu, tj. wskazaniom do operacji w różnych typach zeza towarzyszącego, poświęcony jest następny artykuł z naszego stałego działu „Ortoptyka”, który gorąco Państwu polecam.
Oczywiście, to nie wszystko, co mamy do zaoferowania naszym Czytelnikom. Prezentujemy doniesienia o aktualnie prowadzonych na świecie badaniach naukowych. Przedstawiamy poglądy na właściwe postępowanie w cukrzycowym obrzęku plamki. Poruszamy problemy związane z zespołem suchego oka w przebiegu menopauzy, a w dziale „Ostry dyżur” przedstawiamy przypadek przedniego i tylnego zapalenie twardówki z zapaleniem mięśni zewnątrzgałkowych i tkanki oczodołu w przebiegu choroby Behçeta.
Mam nadzieję, że wszyscy nasi Czytelnicy z uwagą i zaciekawieniem zapoznają się z przygotowanym przez nas materiałem i każdy z Państwa znajdzie dla siebie coś, co szczególnie go intryguje i ciekawi. Życzę więc udanej lektury.