ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Aktualności
Wydarzyło się w onkologii
Opracowała Monika Stelmach
Pakiet przegłosowany
Posłowie przegłosowali projekty ustaw z tzw. pakietu kolejkowego i pakietu onkologicznego. Nowe przepisy zakładają m.in. zniesienie limitów w onkologii. Wzmocniona ma być rola lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w kwestii czujności onkologicznej. Pacjent z podejrzeniem lub rozpoznaniem nowotworu otrzyma Kartę Pacjenta Onkologicznego, która będzie uprawniała do szybkiej diagnostyki i wizyt u specjalistów bez skierowania. Będzie miał też przydzielonego koordynatora leczenia. Zmiany mają pozwolić na lepszy dostęp do specjalistów. Takie są założenia. Pozostało wiele pytań.
Kraj bez patomorfologów
W Polsce pracuje zaledwie 350-400 patomorfologów. Aby osiągnąć standardy innych krajów, np. Szwecji, liczba ta powinna wynosić ok. 1500. Tymczasem diagnostykę w Małopolsce wykonuje teraz ok. 25 patomorfologów, przede wszystkim w największych krakowskich szpitalach. W tej sytuacji placówki ochrony zdrowia z mniejszych miast muszą wysyłać próbki do stolicy województwa. Analogiczna sytuacja jest niemal we wszystkich województwach. Może to stać się poważną przeszkodą w szybszym leczeniu nowotworów, co zakłada pakiet onkologiczny. Już teraz na wyniki badań próbek trzeba czekać co najmniej kilkanaście dni, a jeśli liczba tkanek i wymazów wzrośnie, czas ten znacznie się wydłuży.
Polak laureatem Nagrody Klausa Meiera
Dr n. farm. Jerzy Łazowski otrzymał prestiżową Nagrodę Klausa Meiera, prezesa Europejskiego Towarzystwa Farmacji Onkologicznej (ESOP), za życiowe osiągnięcia w dziedzinie farmacji onkologicznej, w szczególności propagowanie idei farmacji onkologicznej w Europie oraz wspieranie interdyscyplinarnej współpracy w zakresie opieki onkologicznej. Oprócz Jerzego Łazowskiego, w tym roku Nagrodą Klausa Meiera wyróżniono także prof. Alain Astier z Francji.
180 tys. zaproszeń na mammografię
Łódzki Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Program Profilaktyki Raka Piersi wysyłał 180 tys. zaproszeń na bezpłatną mammografię. Trafią one do tych pań z całego regionu, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie korzystały z bezpłatnej mammografii i są w wieku od 50 do 69 lat. W zaproszeniu wskazany jest najbliższy punkt, w którym można skorzystać z badania. W Łódzkiem jest 20 stacjonarnych pracowni mammograficznych i pięć mammobusów. Dotychczas z badań w ramach programu profilaktyki raka piersi skorzystało tam 45,76 proc. kobiet, co sytuuje to województwo na piątym miejscu w Polsce. Najlepiej jest w woj. zachodnio-pomorskim (49,80 proc.). Najmniej kobiet przebadało się w woj. małopolskim – 37,12 proc.
Nowe lokum dla BCO
Dokończenie rozbudowy Białostockiego Centrum Onkologii będzie kosztowało 30 mln zł. Inwestycja, dofinansowana ze środków unijnych, ma być gotowa do 30 kwietnia 2015 roku. W przetargu wybrano trzy firmy. Umowy zostały podpisane pod koniec lipca. Prace obejmują częściowo rozbiórkę starych obiektów innego szpitala – ginekologicznego, które sąsiadują z centrum onkologii, oraz budowę nowego, pięciokondygnacyjnego budynku z izbą przyjęć, przychodnią onkologiczną i pododdziałem chemioterapii dziennej. W przebudowywanym budynku będzie mieścić się blok operacyjny, składający się z czterech sal, oddział chirurgii onkologicznej, w którym będzie 71 łóżek, oraz oddział opieki paliatywnej z dziesięcioma łóżkami. Powstanie też podziemny parking o trzech kondygnacjach. BCO to jedyny w regionie szpital dla chorych na raka. Podlega samorządowi województwa podlaskiego.
Uzdrowiska (prawie) dostępne dla chorych na nowotwory
W Ministerstwie Zdrowia powołano zespół ekspertów pod kierownictwem krajowego konsultanta w dziedzinie rehabilitacji, który ma opracować nowe wytyczne do rehabilitacji medycznej. Jednym z zadań zespołu jest przygotowanie standardów kuracji dla pacjentów chorych na nowotwory. Na tej podstawie można będzie refundować im z budżetu państwa leczenie uzdrowiskowe. Dotyczy to szczególnie chorych na raka piersi, nowotwory tkanek miękkich i kości, układu oddechowego i moczowo-płciowego. W warunkach uzdrowiskowych przeciwwskazania do rehabilitacji dotyczą jedynie kilku schorzeń onkologicznych, takich jak czerniak, rak nerki oraz białaczka i chłoniaki.
Zmarł prof. Marek P. Nowacki
Żegnamy członka Rady Naukowej „Onkologii po Dyplomie” prof. Marka P. Nowackiego. Profesor był kierownikiem Kliniki Nowotworów Jelita Grubego i wieloletnim dyrektorem Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Sprawował też funkcje konsultanta krajowego w dziedzinie onkologii, prezesa Polskiego Towarzystwa Chirurgów Onkologów, członka zarządu Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Uczestniczył w pracach zespołu ds. opracowania Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Jego pasją była fotografia.