ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Dylematy patomorfologa
Przerzut raka zrazikowego piersi – problemy diagnostyczne
Dr hab. med. Katarzyna Guzińska-Ustymowicz1
Lek. med. Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz3
Dr hab. med. Waldemar Famulski2
Dr n. med. Katarzyna Jakubowska4
Współpraca: Anita Wakulewska5
W pracy patomorfologa diagnostyka rozsianych zmian przerzutowych nowotworu w otrzewnej nierzadko należy do długotrwałych i skomplikowanych procesów diagnostycznych. Dlatego też współpraca z klinicystą onkologiem i chirurgiem jest kluczowa dla postawienia odpowiedniego rozpoznania.
Stwierdzenie w usuniętych wycinkach z otrzewnej komórek typu śluzowego (signet ring) nie zawsze stanowi o procesie rozrostowym raka śluzowokomórkowego, który należy do najczęściej przerzutujących do tej okolicy.
Należy zauważyć, że komórkę typu signet ring możemy również wyodrębnić w innych lokalizacjach, chociażby w rakach:
- jelita grubego,
- trzustki,
- piersi,
- szyjki macicy,
- prostaty.
Natomiast konieczne są szczegółowe informacje od klinicysty dotyczące wykonanych badań u chorego, które naprowadziłyby patomorfologa na poszukiwanie innego punktu wyjścia nowotworu niż żołądek. W chwili obecnej zastosowanie panelu barwień immunohistochemicznych pozwala na określenie punktu pierwotnej lokalizacji guza, a co za tym idzie – włączenie stosownego leczenia.
Prezentujemy przypadek pacjentki z rozsiewem raka śluzowokomórkowego w otrzewnej, którego punktem wyjścia okazał się pierwotny guz piersi dający przerzut zbudowany z komórki typu signet ring w żołądku.
Opis przypadku
46-letnia kobieta z dolegliwościami gastrycznymi (bóle brzucha, ból i pieczenie w okolicy żołądka) zgłosiła się na początku maja 2011 roku do gastrologa, gdzie wykonano badanie gastroskopowe, które wykazało znacznie pogrubiałe, przekrwione fałdy błony śluzowej w okolicy trzonu żołądka. Pobrano wycinki do badania histopatologicznego. Patolog postawił rozpoznanie carcinoma diffusum partim mucocellulare. Jednocześnie w trakcie hospitalizacji na oddziale gastroenterologii u chorej rozpoznano raka piersi prawej. Wynik biopsji cienkoigłowej – carcinoma infiltrans. W badaniach obrazowych nie stwierdzono przerzutów odległych. Po konsultacji z chirurgiem onkologiem oraz onkologiem klinicznym chorą zakwalifikowano do leczenia operacyjnego. W pierwszej kolejności zaplanowano wykonanie amputacji piersi prawej, a następnie leczenie operacyjne raka żołądka. W dniu 30 maja 2011 wykonano amputację piersi prawej sposobem Maddena, jednocześnie przygotowując chorą do leczenia operacyjnego raka żołądka poprzez zastosowanie żywienia pozajelitowego. Trzy tygodnie później wykonano laparotomię i po stwierdzeniu rozsiewu wewnątrzotrzewnowego pobrano guzki z sieci i poprzecznicy do badania histopatologicznego.
Wyniki badania histopatologicznego