ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Doniesienia kongresowe
ESMO Immuno Oncology Congress – przegląd wyników najciekawszych badań
Lek. Bartosz Spławski
W dniach 7-10 grudnia 2017 roku w Genewie odbył się ESMO Immuno Oncology Congress. Główne tematy przedstawiane w trakcie tego wydarzenia obejmowały: łączenie inhibitorów punktów kontrolnych z chemioterapią lub radioterapią, sposoby wyboru pacjentów do leczenia, biomarkery predykcyjne, zapobieganie działaniom niepożądanym i ich leczenie oraz oporność na terapię. Przedstawiam kilka interesujących doniesień, które zostały zaprezentowane podczas tego kongresu.
Immunoterapia została okrzyknięta przez ASCO odkryciem 2016 roku w onkologii. Rozwój tej dziedziny w ostatnich latach pozwolił na znamienną poprawę rokowania pacjentów chorujących na nowotwory, zarówno te immunogenne, jak czerniak czy rak nerkowokomórkowy, jak również potencjalnie nieimmunogenne, m.in. rak płuca oraz chłoniaki Hodgkina.
Obecnie w praktyce klinicznej wykorzystywane są już leki o działaniu ukierunkowanym na punkty kontrolne, m.in. CTLA-4 – ipilimumab, PD-1/PD-L1 – pembrolizumab, atezolizumab czy niwolumab. Jednocześnie w fazie badań klinicznych testowanych jest wiele nowych cząsteczek oraz wprowadzane są nowe strategie immunoterapii, takie jak szczepionki nowotworowe, limfocyty T zawierające receptory antygenowe, a także kojarzenie immunoterapii z chemioterapią oraz radioterapią w niemalże każdym rodzaju nowotworu.
Selektywna radioterapia wewnętrzna (SIRT – selective internal radiation therapy) promuje rekrutację limfocytów przenikających do guza i zwiększa aktywność cytotoksyczną w komórkach raka wątrobowokomórkowego
Terapie wewnątrznaczyniowe, w tym przeztętnicza chemoembolizacja (TACE) i radioembolizacja, czyli selektywna wewnętrzna radioterapia z użyciem itru-90 (SIRT), są skutecznymi lokoregionalnymi metodami leczenia raka wątrobowokomórkowego (HCC). Wysokie stężenie limfocytów infiltrujących nowotwór (tumour infiltrating lymphocytes – TIL) wiąże się z lepszym rokowaniem w tym rozpoznaniu. Badacze postawili hipotezę, że TACE i SIRT mogą modyfikować immunogenne mikrośrodowisko guza. W analizie oceniono TIL u pacjentów poddanych częściowej hepatektomii z powodu HCC po przedoperacyjnym TACE lub SIRT oraz u pacjentów operowanych bez leczenia przedoperacyjnego (SURG).
Dane epidemiologiczne, kliniczne i patologiczne analizowano w trzech grupach: SIRT (n = 12), TACE (n = 16) i SURG (n = 32). Barwienia immunohistochemiczne wykonano dla CD3, CD4, CD8, CD20 i granzymu B. Po wykluczeniu stref martwiczych wartości TIL oznaczono ilościowo jako odsetki komórek dodatnich w analizowanym obszarze.