BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Od redakcji
prof. dr hab. n. med. Jacek Grygalewicz
Drodzy Czytelnicy!
Przed medycyną, jak zawsze, piętrzą się problemy. Są wśród nich problemy nowe i są stare – uznane wcześniej za załatwione. Dotyczą pojedynczych chorych (którzy chorują inaczej niż kiedyś) oraz różnych grup społecznych o zmieniających się potrzebach i rosnących oczekiwaniach, a także coraz dłużej żyjących społeczeństw i wspólnot narodowych. W krajach rozwiniętych – przy rozwiązywaniu na dużą skalę problemów w ochronie zdrowia – medycynę naprawczą coraz częściej wyprzedza profilaktyka. Oparte na faktach wyniki badań naukowych pozwalają tworzyć sprawdzone zasady postępowania profilaktycznego i rekomendować je szerokiemu ogółowi lekarzy. Tak właśnie czyni American Academy of Pediatrics przedstawiając lekarzom zajmującym się dziećmi nowe lub zmodyfikowane, oparte na EBM wytyczne. W obecnym zeszycie Pediatrii po Dyplomie już na wstępie trafiamy na wytyczne Komisji ds. Chorób Zakaźnych AAP dotyczące stosowania szczepionki przeciw ospie wietrznej w powiązaniu ze szczepieniem przeciw MMR. Wytyczne amerykańskie komentuje ekspert – dr n. med. Ewa Duszczyk. Kolejne wytyczne tej samej Komisji AAP dotyczą starej, śmiertelnej choroby zakaźnej – wścieklizny. W profilaktyce poekspozycyjnej okazało się możliwe zmniejszenie liczby dawek szczepionki z 5 do 4, co znalazło również uznanie w oczach naszego komentatora, sugerującego wprowadzenie tej zmiany do schematu postępowania w Polsce. Pewien dodatek do tematyki szczepień stanowi omówienie w dziale AAP Grand Rounds różnic w nasileniu miejscowych odczynów poszczepiennych po pierwszym i po przypominających szczepieniach DTaP.
Znajomość kolejności wydarzeń w rozwoju płciowym i zaburzeń tego rozwoju obowiązuje każdego lekarza opiekującego się zdrowiem dzieci. Kliniczne aspekty pokwitania oparte na współczesnym stanie wiedzy przybliżają nam dwaj autorzy z Uniwersytetu w Chicago, którzy w poprzednim numerze naszego czasopisma już omówili procesy endokrynologiczne odpowiedzialne za rozwój płciowy. Obszerny komentarz profesora Mieczysława Szaleckiego wzbogaca zasób przekazywanych informacji. Inny „rozwojowy” temat, to zaburzenia mowy i zapobieganie tym zaburzeniom przy współpracy z logopedą (Specjalista – Pediatrze). Wiele ciekawych informacji wnosi artykuł o zapaleniu wątroby i interesujący komentarz eksperta – profesor Joanny Pawłowskiej. Warto też zajrzeć do artykułu o niepożądanych następstwach długotrwałego stosowania kortykosteroidów u dzieci oraz wziąć udział w interpretacji badań i otrzymać odpowiedź na „Pytania do specjalisty”.
Wreszcie, temat zbyt często przemilczany, a bliski każdemu lekarzowi: nasze stosunki z rodzicami pacjentów. To jest jeden z problemów medycyny wieku rozwojowego, który czeka na jakieś sensowne wytyczne. Prawie każdy z nas ma tu jakieś doświadczenia. Dobrze je czasem skonfrontować z doświadczeniami innych i posłuchać, co ma do powiedzenia socjolog – specjalista z zakresu poprawnych i skutecznych kontaktów lekarz – rodzina – pacjent.
Życzę Państwu niczym niezakłóconego spokoju w czasie czytania Pediatrii po Dyplomie.