ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Słowo wstępne
Słowo wstępne
prof. dr hab. n. med. Jarosław Peregud-Pogorzelski
Redaktor Naczelny
Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy!
Przedwakacyjny numer „Pediatrii po Dyplomie” zawiera wiele ciekawych artykułów, praca „Znamiona u dzieci i młodzieży – ważne informacje dla pediatry” jest jednym z nich. W artykule tym bardzo przystępnie przedstawiono zasady postępowania oraz zwrócono szczególną uwagę na niepokojące objawy, które powinny nakazywać przeprowadzenie pogłębionej diagnostyki.
Alergia pokarmowa u dzieci i niemowląt to bardzo złożony i częsty problem w praktyce zarówno pediatry, jak i lekarza rodzinnego, dlatego opracowany przez zespół specjalistów z CZD w Warszawie artykuł „Alergia pokarmowa – aktualny stan wiedzy” powinien okazać się przydatnym dokumentem dla lekarzy różnych specjalności w podejmowaniu decyzji diagnostycznych i leczniczych oraz działań profilaktycznych dotyczących alergii pokarmowej u dzieci.
Opracowanie „Kręcz szyi i inne nieprawidłowości ułożenia ciała noworodka” jest przypomnieniem podstawowych informacji dotyczących napięcia mięśniowego u noworodka i sposobu jego badania. Przedstawiono w nim również informacje dotyczące najczęstszych nieprawidłowości pojawiających się w okresie noworodkowym i niemowlęcym, ze szczególnym naciskiem na kręcz szyi.
Zachęcam także do zapoznania się z artykułem z cyklu „Omówmy to na przypadkach”, w którym opisano przypadek wrodzonego zarośnięcia dwunastnicy spowodowanego obecnością pasm Ladda. Prezentacja przypadku została uzupełniona komentarzem przedstawiającym inne przyczyny niedrożności przewodu pokarmowego u dzieci.
W dziale „Ostry dyżur pediatryczny” opisano natomiast przypadek dziecka z nowym rozpoznaniem cukrzycy typu 1 i omówiono zasady postępowania z małym pacjentem mającym objawy cukrzycowej kwasicy ketonowej.
Zachęcam także do przeczytania artykułu „Soczewki kontaktowe w pediatrii”. Bardzo interesujące i godne polecenia są również artykuły: „Zapalenie osierdzia u dzieci” i „Ból u noworodków – zapobieganie i leczenie”. W dziale prawnym zainteresuje Państwa zapewne artykuł „Czy zgoda na zabieg musi być podpisana przez oboje rodziców?” .
Serdecznie zapraszam Państwa do lektury.