BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Prawo – dziecinnie proste
Postępowanie lekarza w sytuacji podejrzenia przemocy w rodzinie wobec dziecka
dr n. praw. Radosław Tymiński
- Definicja prawna przemocy w rodzinie
- Między przypuszczeniem a pewnością – kiedy lekarz jest zobowiązany powiadomić organy ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wobec dziecka?
Sytuacje, w których lekarz podejrzewa, że dziecko jest ofiarą przemocy w rodzinie, należą do jednych z najtrudniejszych w praktyce lekarskiej. Nie ulega bowiem wątpliwości, że z jednej strony niesłuszne oskarżenie może komuś zrujnować życie (albo je przynajmniej znacząco utrudnić), z drugiej zaś brak reakcji może prowadzić do eskalacji przemocy wobec ofiary i dalszych szkód. Z tych powodów lekarz musi na podstawie całokształtu okoliczności podjąć decyzję, która zawsze będzie brzemienna w skutki, czy zawiadomić policję o podejrzeniu stosowania przemocy wobec małoletniego pacjenta.
Kiedy można mówić o przemocy w rodzinie wobec małoletniego?
W Polsce pojęcie przemocy w rodzinie zostało zdefiniowane w Ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie1 (dalej: u.p.p.r.). Zgodnie z nią przemoc w rodzinie to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zani...
Czy lekarz ma prawo czy obowiązek powiadomienia policji o popełnieniu przestępstwa z użyciem przemocy w rodzinie wobec małoletniego pacjenta?
Lekarz jest uprawniony do zawiadomienia o przemocy w rodzinie wobec dziecka, ponieważ nakazuje mu to przepis prawa (tj. art. 12 ust. 1 u.p.p.r.), co zwalnia go z tajemnicy lekarskiej5. Warto jednak podkreślić, że w przepisie użyto sformułowania „n...