BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Słowo wstępne
Słowo wstępne
prof. dr hab. n. med. Jarosław Peregud-Pogorzelski
Szanowni Państwo!
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z kolejnym numerem „Pediatrii po Dyplomie”, w którym znalazło się wiele interesujących artykułów, z których kilka jest szczególnie godnych polecenia.
Priorytetem współczesnej farmakoterapii są skuteczność leczenia i bezpieczeństwo pacjenta. Problem ten nabiera szczególnego znaczenia w populacji pacjentów pediatrycznych, gdyż w większości przypadków reakcje organizmu dziecka na przyjmowane leki mogą znacząco odbiegać od reakcji charakterystycznych dla osób dorosłych. Wynika to z dużej zmienności rozwijającego się organizmu, w której kluczową rolę odgrywa niedojrzałość mechanizmów biochemicznych i czynnościowych prowadzących do powstania różnic w farmakokinetyce leków, ich dystrybucji, metabolizmie oraz wydalaniu. Z artykułu „ABC farmakoterapii w pediatrii” dowiedzą się Państwo, jak należy stosować farmakoterapię u dzieci, dlatego bardzo gorąco zachęcam do jego przeczytania.
Zdecydowana większość dzieci przechodzi zakażenie SARS-CoV-2 bezobjawowo, łagodnie lub umiarkowanie ciężko w postaci choroby grypopodobnej i zdrowieje w ciągu 1-2 tygodni. Niemniej wszystkie dzieci są podatne na zakażenie SARS-CoV-2, a niektóre chorują na COVID-19 ciężko. W artykule „Powikłania COVID-19 w populacji dziecięcej” przedstawiono czynniki ryzyka i zwiastuny ciężkiego przebiegu zakażenia SARS-CoV-2 u dzieci oraz najważniejsze powikłania długoterminowe COVID-19 w populacji wieku rozwojowego: zespół pocovidowy i wieloukładowy dziecięcy zespół zapalny powiązany z COVID-19. Jestem przekonany, że zawarte w tym opracowaniu informacje spotkają się z Państwa zainteresowaniem.
Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) zakaża komórki naskórka oraz nabłonka płaskiego, pokrywającego błony śluzowe narządów płciowych, górnych dróg oddechowych, odbytu. Do infekcji dochodzi przede wszystkim drogą płciową, tj. poprzez stosunki waginalne, oralne, analne, a także na skutek kontaktu skóra do skóry. Szacuje się, że niemal każda osoba co najmniej raz w życiu ulega zakażeniu HPV, na ogół w pierwszych latach po podjęciu aktywności seksualnej. Do czynników ryzyka należą: młody wiek, wczesna inicjacja seksualna, liczni partnerzy seksualni. Większość infekcji przebiega bezobjawowo, a ponad 90% zakażeń ulega samoistnej eliminacji w ciągu 1-2 lat. Przebycie zakażenia HPV najprawdopodobniej nie pozostawia trwałej odporności. W artykule „Profilaktyka raka szyjki macicy – aktualne możliwości szczepień przeciwko HPV w Polsce” przedstawiono etiologię, patogenezę, powikłania zakażenia HPV oraz profilaktykę – skuteczność i bezpieczeństwo szczepionek przeciw HPV.
Zaburzenia oddychania podczas snu są powszechne wśród dzieci i młodzieży. Zakłócają regenerację, przez co negatywnie wpływają na emocjonalny, metaboliczny i immunologiczny stan pacjenta, powodują powikłania sercowo-naczyniowe. Spektrum zaburzeń oddychania podczas snu obejmuje: pierwotne chrapanie, zespół upośledzonej drożności górnych dróg oddechowych, obturacyjną hipowentylację i obturacyjny bezdech senny. W artykule „Zaburzenia oddychania a choroby sercowo-naczyniowe u dzieci i młodzieży” przedstawiono wpływ zaburzeń oddychania podczas snu na układ sercowo-naczyniowy u dzieci oraz omówiono ich przebieg kliniczny, występujące powikłania oraz możliwości diagnostyki i leczenia obturacyjnego bezdechu sennego u dzieci.
Zachęcam Państwa także do zapoznania się z pozostałymi, bardzo interesującymi doniesieniami zawartymi w bieżącym numerze „Pediatrii po Dyplomie”.
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych pragnę Państwu przekazać życzenia spędzenia ich w pełnym zdrowiu w gronie rodziny.
Serdecznie zapraszam Państwa do lektury.