ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Omówmy to na przypadkach
Diagnostyka gorączki i zwiewnych zmian skórnych u 11-letniego chłopca
lek. Paweł Józefczuk1
dr n. med. Marcin Banasiuk1
lek. Łukasz Hutnik2
- Postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne u 11-letniego chłopca, u którego rozpoznano młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) – opis przypadku
- Interdyscyplinarne podejście kliniczne wobec nietypowego obrazu choroby kluczem do ustalenia właściwego rozpoznania
- Zastosowanie tzw. listy wykluczeń w diagnostyce MIZS
Niniejszy artykuł dedykujemy tragicznie zmarłej w drodze do pacjentów dr n. med. Marcie Krawiec
Jedenastoletni chłopiec został przyjęty do Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci WUM w trybie ostrodyżurowym w celu diagnostyki gorączki utrzymującej się z przerwami od miesiąca oraz zwiewnych zmian skórnych pojawiających się z przerwami od półtora miesiąca.
W tym czasie obserwowano nieregularnie powtarzające się kilkudniowe interwały gorączkowe z maksymalnymi wynikami pomiarów do 39,9°C i dobrą reakcją na ibuprofen. Zmiany skórne miały zmienną morfologię: od drobnoplamistych do gruboplamistych, były koloru jasnoczerwonego, początkowo towarzyszył im świąd, ustępowały bez interwencji medycznych. Dwa tygodnie przed przyjęciem do kliniki pacjent był leczony z powodu objawów nieżytu żołądkowo-jelitowego oraz suchego kaszlu. Wykluczono zapalenie płuc oraz zakażenie SARS-CoV-2. Do terapii włączono syrop przeciwkaszlowy na bazie wyciągu z ziela tymianku, nalewki z korzenia pierwiosnka i sulfogwajakolu potasu. Rozpoznano infekcję enteralną o etiologii Campylobacter i zalecono probiotyk; odnotowano poprawę.
Z powodu nawrotu gorączki oraz utrzymującego się kaszlu dziecko zostało przyjęte do tutejszej kliniki. Poza wyżej wymienionymi dolegliwościami chłopiec zgłaszał okresowo występujący ból podbrzusza podczas zmiany pozycji ciała z siedzącej na stojącą oraz ból palców I obydwu stóp, co wiązał z częstymi urazami sportowymi (trenuje sztuki walki, zawodnik sekcji taekwondo). W badaniu przedmiotowym z nieprawidłowości stwierdzono: uogólnioną limfadenopatię podżuchwową, pachową, pachwinową (węzły chłonne obustronnie powiększone, miękkie i niebolesne w palpacji, przesuwalne względem podłoża, nie tworzyły pakietów), hepatomegalię (+3 cm) i splenomegalię (+1 cm) oraz zmniejszoną ruchomość czynną i bierną w stawie skokowym lewym, co po badaniu przedmiotowym powiązano z częstymi kontuzjami tego stawu.