BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Wydarzenia
Relacja z XXI kongresu Akademii po Dyplomie Pediatria
Agnieszka Fedorczyk
Wczesna inicjacja seksualna, wzrost zachorowań przenoszonych drogą płciową, cyberuzależnienia i cyberzaburzenia, uzależnienia od klasycznych narkotyków i nowych środków psychoaktywnych (NSP) oraz pomoc prawna dla rodziców i opiekunów uzależnionych, niezgodność płci u dzieci, problemy psychospołeczne u dzieci i młodzieży – to tematy omawiane przez ekspertów podczas wykładów i w trakcie dyskusji z uczestnikami XXI kongresu Akademii po Dyplomie Pediatria, który odbył się 12-13 kwietnia w Warszawie.
Tegoroczny kongres Akademii po Dyplomie Pediatria był szczególny z tego względu, że jego temat przewodni stanowiły problemy wynikające z wczesnej inicjacji seksualnej i niestosownych zachowań młodzieży oraz młodych dorosłych. Problemy bardzo na czasie, których – jak podkreślił kierownik naukowy kongresu prof. dr hab. n. med. Jarosław Peregud-Pogorzelski, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii, kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii i Immunologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Szczecinie − dotychczas unikaliśmy i udawaliśmy, że ich nie ma. Przechodziliśmy obok nich obojętnie, a one niestety są i wymagają systemowego rozwiązania w trybie pilnym.
Wczesny seks, wirus brodawczaka ludzkiego i jak o tym rozmawiać z młodzieżą
Zgodnie z informacjami, które pediatrzy uzyskują od ginekologów dziecięcych i seksuologów, z powodu wczesnej inicjacji seksualnej w Polsce bardzo duży problem stanowią choroby przenoszone drogą płciową. − Wczesna inicjacja seksualna powoduje także to, że młodzi ludzie ulegają różnym zakażeniom, m.in. wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV – human papilloma virus), który jest obecnie znacznie większym problemem niż zakażenia ludzkim wirusem niedoboru odporności (HIV – human immunodeficiency virus) – mówiła w swoim wykładzie prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta.
Prof. dr hab. n. med. Jacek Wysocki oraz prof. dr hab. n. med. Leszek Szenborn zwrócili uwagę na konieczność profilaktyki przeciwnowotworowej. Warto w tym miejscu podkreślić, że szczepienie przeciwko HPV jest właśnie główną metodą profilaktyki przeciwnowotworowej i w takim ujęciu ten temat został przedstawiony uczestnikom kongresu. W takim też kierunku powinna zmierzać, zdaniem ekspertów, kampania szczepień przeciwko HPV, które są jednym z ważniejszych działań profilaktycznych, jakie zostały podjęte w ostatnim roku. − Dzięki dobrze poprowadzonej kampanii propagującej szczepienia przeciwko HPV mamy ogromną szansę osiągnąć wysoki odsetek wyszczepialności wśród nastolatków, do których program szczepień przeciwko HPV jest kierowany. Aby zrealizować ten cel, bardzo ważne jest to, abyśmy szczepienia przeciw HPV promowali właśnie pod hasłem profilaktyki przeciwnowotworowej – podkreślił prof. Peregud-Pogorzelski.