ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Meandry psychiatrii
Uzgodnienie płci. Czy potrzebna nam jest nowa ustawa
Lek. med. Aleksandra Robacha
Wkrótce światło dzienne może ujrzeć nowy akt prawny mający poprawić sytuację osób dotkniętych zaburzeniami tożsamości płci. Nad nowymi zapisami pracuje zespół specjalistów z zakresu prawa i medycyny. Niebawem się przekonamy, co znajdzie się w ustawie o zmianie płci i czy będzie ona satysfakcjonowała zarówno pacjentów, jak i lekarzy.
Jeszcze nie tak dawno kwestia płci wydawała się prosta. Biorąc pod uwagę biologiczne determinanty, wyróżniano płeć męską i żeńską, a jedynie w rzadkich przypadkach wad rozwojowych – obojnaczą. Obecnie podstawowym elementem decydującym o rozpoznaniu płci wydaje się poczucie tożsamości płci, czyli tzw. płeć psychiczna.
Zgodnie z takim rozumieniem płciowości człowieka wyróżniamy siedem rodzajów płci:
1. Męską.
2. Żeńską.
3. Biseksualną (nieokreśloną) – takie osoby nie utożsamiają się ani z płcią męską, ani żeńską. Czują się pozbawione płci, nieokreślone płciowo.
4. Transwestytyczną – osoby te doświadczają poczucia płci przeciwnej w sytuacjach wzmożonego napięcia emocjonalnego. Mają wówczas potrzebę ubrania się odpowiednio do płci odczuwanej, a nie biologicznej. Osiągają w ten sposób dobre samopoczucie i harmonię z samym sobą.
5. Transgenderyczną – to takie osoby, które odczuwają potrzebę posiadania atrybutów płci przeciwnej przy zachowaniu własnej płciowości. Najczęściej są to biologiczni mężczyźni, akceptujący swoją męskość, ale odczuwający potrzebę zachowywania się i ekspresji zgodnej z płcią przeciwną. Nie pragną pozbycia się własnych narządów płciowych, ale chcą hormonoterapii i mammoplastyki.
6. Transseksualną – przedstawiciele tej płci doświadczają niezgodności przeżywanej tożsamości płciowej z własnym ciałem. Czują się mężczyznami uwięzionymi w ciele kobiety lub na odwrót. Zrobią wszystko, by osiągnąć jedność między ciałem a własną tożsamością, doświadczając ogromnego dyskomfortu i awersji do własnej cielesności. Chcą żyć w zgodzie z sobą, być mężczyznami lub kobietami mimo posiadania ciała z innymi determinantami płci. Dlatego decydują się na długi proces diagnostyczny i procedurę korygującą płeć zarówno w znaczeniu medycznym, jak i prawnym.
7. Autoginefiliczną – te osoby mają potrzebę posiadania narządów obu płci. Są to mężczyźni o różnej orientacji seksualnej, którzy w celu osiągnięcia pełni satysfakcji nie tylko seksualnej wyobrażają sobie siebie jako kobietę.
Sytuacja prawna osób transseksualnych
Z powodu takiej różnorodności przeżywania tożsamości płciowej obserwujemy również wielką różnorodność jej zaburzeń. Od poziomu crossdresser – czyli ludzi noszących odzież płci przeciwnej w celu poprawy samopoczucia, przez transwestytyzm, transgend...