Temat numeru
Rola i znaczenie duchowości pacjenta w procesie diagnostyczno-terapeutycznym w psychiatrii
lek. Wiktor Orlof1,2
dr hab. Jakub Kostiuczuk, prof. ChAT2
prof. dr hab. n. med. Napoleon Waszkiewicz3
- Holistyczne i indywidualne podejście do opieki nad chorym – z uwzględnieniem czynnika religijnego w procesie diagnostyczno-terapeutycznym
- Wpływ duchowości pacjenta na wybrane zaburzenia psychiczne
- Religia – wsparcie czy zagrożenie dla zdrowia psychicznego?
Psychiatria to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi medycyny. Jej fundamentalnym założeniem jest zapobieganie zaburzeniom psychicznym, diagnozowanie i leczenie pacjentów dotkniętych problemami psychicznymi. Psychiatria czerpie z dorobku wielu dziedzin nauki, np. biologii, neurobiologii, neuroanatomii, psychologii czy genetyki, a także z niektórych działów nauk społecznych. Badania powiązane z psychiatrią są jednymi z najbardziej zaawansowanych.
Statystyki wskazują, że ok. 8 000 000 obywateli Polski cierpi z powodu różnego rodzaju dolegliwości na tle psychicznym (dane do 2017 r.). To blisko 1/4 populacji kraju. Statystki te nie uwzględniają jednak danych dotyczących problemów psychicznych dzieci i młodzieży. Szacunkowo, liczba ta po zsumowaniu wzrosłaby do 12 000 000 obywateli1.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO – World Health Organization) definiuje zdrowie psychiczne jako „stan dobrego samopoczucia, w którym człowiek wykorzystuje swoje zdolności, może radzić sobie ze stresem w codziennym życiu, może wydajnie i owocnie pracować oraz jest w stanie wnieść wkład w życie danej wspólnoty”. Zły stan zdrowia psychicznego prowadzi do osłabienia funkcjonowania psychospołecznego połączonego z poczuciem cierpienia i izolacji. Utrzymujący się długotrwale, skutkuje uformowaniem możliwych do zaobserwowania i rozpoznania zaburzeń psychicznych, takich jak schizofrenia i depresja2.
Po latach od opublikowania podstawowej definicji zdrowia, WHO rozszerzyła ją o dodatkowe komponenty: umiejętność „prowadzenia efektywnego życia społecznego i ekonomicznego”, a także wymiar duchowy człowieka. Zmiany w samej definicji rodzą nowe wyzwania dla klinicystów oraz duszpasterzy sprawujących opiekę nad chorymi3.
Celem pracy jest poddanie dyskusji zagadnienia psychosomatycznej jedności zapewniającej stabilność i równowagę zdrowia człowieka. Autorzy próbują także odpowiedzieć na pytanie, czy istnieją dowody empiryczne (EBM – evidence based medicine) na realny wpływ duchowości, szczególnie chrześcijańskiej, na zdrowie psychiczne człowieka.
Antropologia chrześcijańska
Symptomami zaburzeń psychicznych są odczuwanie cierpienia duszy oraz nieprawidłowe reakcje na czynniki stresogenne. W wielu religiach, takich jak judaizm, buddyzm czy islam, wspomina się o potrzebie zwrócenia uwagi na połączenie ciała i duszy. Wyd...