ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Pytania i odpowiedzi
Zaburzenia dysmorficzne dotyczące członka
prof. dr hab. n. med. Zbigniew Lew-Starowicz
Niedawno urolog skierował do mnie pacjenta z urojeniem małego członka, któremu nie pomogły interwencje kosmetyczne. Czy Pan Profesor często spotyka się z takimi przypadkami? Jak można pomóc?
Obecnie pacjentów z takim zaburzeniem jest mniej, ponieważ częściej szukają pomocy w internecie, ewentualnie u lekarzy urologów. Z danych epidemiologicznych wynika, że wśród 52 000 badanych heteroseksualnych mężczyzn 45% było niezadowolonych z wielkości członka. Jednak zaburzenie dysmorficzne występowało u ok. 1%1.
PDD (penile dysmorphic disorder) jest rzadko spotykanym zaburzeniem. Podstawę jego rozpoznania stanowi stwierdzenie znacznie utrwalonego zaabsorbowania wielkością członka oraz wiążącego się z tym dystresu. Taką diagnozę wyklucza się u mężczyzn z długością członka poniżej 6 cm w stanie spoczynku i 9,5 cm w stanie erekcji2.
Najczęściej występujące objawy PDD, poza wymienionymi powyżej, to nasilony lęk, fobia społeczna, obniżona samoocena, głębokie poczucie wstydu, nastawienie na życie w samotności, poczucie bycia niekochanym, fantazjowanie na temat kobiet współżyjący...