Farmakoterapia
Nowoczesne terapie obesitologiczne a interakcje z lekami psychiatrycznymi
dr hab. n. med. Monika Szulińska1
dr n. med. Agnieszka Ratajczak2
prof. dr hab. n. med. Paweł Bogdański1
- Otyłość – choroba naszych czasów
- Interakcje między nowoczesnymi lekami zarejestrowanymi do leczenia otyłości a lekami psychiatrycznymi
- Zestawienie dwóch perspektyw: lekarza zajmującego się leczeniem otyłości i psychiatry
Leczenie choroby otyłościowej jest niewątpliwie wyzwaniem naszych czasów. Zachorowalność w tym zakresie systematycznie wzrasta, przyczyniając się do rozwoju wielu powikłań, a tym samym zwiększając ryzyko przedwczesnych zgonów.
Wyzwania terapeutyczne wynikające z otyłości wiążą się z występowaniem wielu czynników, a najważniejszym z nich jest złożona patogeneza tej choroby, zdecydowanie wykraczająca poza mechanizmy zarządzające tkanką tłuszczową i funkcjonowaniem przewodu pokarmowego. Niezwykle istotną rolę w utrzymywaniu homeostazy energetycznej organizmu odgrywa również, a może przede wszystkim, ośrodkowy układ nerwowy (OUN). Nowoczesna farmakoterapia otyłości powinna zatem oddziaływać nie tylko na tkanki obwodowe, lecz także na wybrane struktury tego układu.
Eksperci z wieloletnim doświadczeniem klinicznym w leczeniu otyłości opracowali „Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na otyłość 2022”, w których przedstawiono aktualne zasady diagnostyki i leczenia tej przewlekłej choroby. W artykule omawiamy najistotniejsze kwestie dotyczące farmakoterapii otyłości i ewentualnych interakcji farmaceutyków stosowanych w leczeniu choroby otyłościowej z lekami psychiatrycznymi.
Nowoczesne terapie obesitologiczne a interakcje z lekami psychiatrycznymi
Z perspektywy lekarza leczącego otyłość
Leki zarejestrowane do leczenia otyłości
Farmakoterapia jest częścią kompleksowej strategii leczenia otyłości. Podobnie jak w innych chorobach przewlekłych, świadomość licznych zagrożeń zdrowotnych sprawia, że nieskuteczność postępowania niefarmakologicznego powinna być wskazaniem do wdrożenia farmakoterapii.
Leczenie farmakologiczne należy stosować nie tylko u chorych na otyłość, lecz także u części osób z nadwagą. Trzeba jednak podkreślić, że przed włączeniem leku powinno się podjąć terapię niefarmakologiczną, jeżeli pacjent nie był wcześniej poddany tej formie leczenia.
Zgodnie z obowiązującymi wskazaniami leczenie farmakologiczne stosuje się u osób dorosłych (≥18 r.ż.)*, z wyjściową wartością wskaźnika masy ciała (BMI – body mass index) ≥30 kg/m2 lub ≥27 kg/m2, z przynajmniej jedną chorobą współistniejącą związaną z nieprawidłową masą ciała, taką jak zaburzenia gospodarki węglowodanowej (stan przedcukrzycowy lub cukrzyca typu 2), nadciśnienie tętnicze, dyslipidemia lub obturacyjny bezdech senny, w połączeniu z dietą o obniżonej kaloryczności i ze zwiększonym wysiłkiem fizycznym.