ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Słowo wstępne
Słowo wstępne
prof. dr hab. n. med. Piotr Gałecki
Drodzy Czytelnicy!
Numer 1/2024 „Psychiatrii po Dyplomie” pragnę rozpocząć od powitania Państwa w nowym roku, głęboko wierząc, że nadchodzący czas przyniesie wiele dobrych zmian, które nam, lekarzom, pozwolą w poczuciu bezpieczeństwa wypełniać swoje powołanie wobec pacjentów.
Czołowym tematem bieżącego wydania jest „Rola mikrobioty i zastosowanie preparatów mikrobiologicznych w leczeniu objawów psychiatrycznych związanych z ME/CFS”. Dr Joanna Jurek w ciekawy i przystępny sposób przedstawia zależności pomiędzy właściwym składem mikrobioty jelitowej, zdrowiem mózgu i dobrym samopoczuciem fizycznym oraz psychicznym. Zwraca również uwagę na korzystny wpływ suplementacji w tym zakresie. Warto zaznaczyć, że coraz częściej postulowana rola mikrobioty jelitowej w rozwoju schorzeń neurologicznych i neurodegeneracyjnych, w tym choroby Parkinsona lub Alzheimera, oraz w występowaniu zaburzeń żołądkowo-jelitowych, które można już uznać za choroby cywilizacyjne, niejako wymusza na nas poszukiwanie nowych rozwiązań, wspomagających standardową terapię i dających szansę złagodzenia objawów doświadczanych przez pacjentów.
Lutowy numer czasopisma jest po brzegi wypełniony wartościowymi artykułami, które, jak sądzę, wzbudzą zainteresowanie Czytelników. Zaczynając od felietonów naukowych – na pierwszych stronach czasopisma dr hab. Małgorzata Urban-Kowalczyk porusza temat depresji okołoporodowej, która wydaje się wciąż niedostatecznie dostrzeganym problemem. Pozytywnym aspektem jest jednak to, że współpraca między psychiatrami a ginekologami we właściwej opiece nad pacjentkami doznającymi tego typu zaburzeń staje się coraz intensywniejsza. O swoich doświadczeniach zawodowych w tym zakresie wspomina autorka artykułu. Warto nadmienić, że do problemu depresji poporodowej oraz wpływu chorób somatycznych na jej występowanie nawiązują w tym numerze również młodzi naukowcy pod kierunkiem lek. Justyny Sobolewskiej-Nowak.
Jak zawsze polecam także zapoznanie się z felietonem naukowym prof. Zbigniewa Lwa-Starowicza – tym razem dotyczy on sprawców przestępstw z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Czym wyróżnia się ta grupa na tle pozostałych? Dowiedzą się Państwo z artykułu.
Do zagadnień z pogranicza prawa i psychiatrii nawiązuje również dr Agnieszka Welento-Nowacka. Ocena ryzyka ponowienia czynu zabronionego z perspektywy psychiatrycznej stanowi ważne zagadnienie. Autorka prezentuje narzędzia i procedury stosowane w tym zakresie oraz przedstawia wyzwania na przyszłość z uwzględnieniem polskiej specyfiki.
Kolejny artykuł, do którego lektury zachęcam, dotyczy zagadnień seksuologicznych. Dr Monika Szymańska i prof. Zbigniew Lew-Starowicz poruszają problematykę występujących u kobiet zaburzeń pożądania i podniecenia seksualnego oraz zaburzeń bólowych związanych z penetracją.
Jak wspomniałem, lutowy numer „Psychiatrii po Dyplomie” przedstawia szerokie spektrum tematów, które z pewnością zaspokoją potrzebę zgłębiania wiedzy i odświeżenia informacji. Zawarte w tym wydaniu teksty skłaniają ponadto do filozoficznej refleksji i namysłu nad przyszłością. W tym kontekście gorąco polecam Państwu zapoznanie się z artykułem poświęconym perspektywom rozwoju psychoterapii. Dr Wojciech Drath i mgr Ryszard Matląg opisują nowe technologie wykorzystywane w tej dziedzinie. Czy sztuczna inteligencja zastąpi psychoterapeutę? Na to pytanie warto sobie odpowiedzieć po lekturze pracy, ukazującej zarówno możliwości, jak i ograniczenia nowoczesnych technologii w postępowaniu psychoterapeutycznym. W tym miejscu nie omieszkam również zaprosić Państwa do przeczytania artykułu lek. Wiktora Orlofa i prof. Napoleona Waszkiewicza, którzy po raz kolejny poruszają na naszych łamach wątki związane z duchowością, religijnością oraz ich wpływem na zdrowie człowieka. Tym razem w nawiązaniu do teorii ewolucji. Warto zwrócić uwagę na wskazaną w pracy potrzebę integrowania różnych punktów widzenia oraz wdrażania interdyscyplinarnych praktyk do opieki zdrowotnej.
Na zakończenie pozwoliłem sobie zostawić zaproszenie do lektury wywiadu, który można określić jako wisienkę na torcie – ozdobę całego numeru. Dr Aleksandra Lewandowska w rozmowie z Justyną Wojteczek porusza problematykę aktualnych wyzwań w farmakoterapii zaburzeń psychiatrycznych u dzieci i młodzieży. Kondycja psychiczna młodego pokolenia bezdyskusyjnie budzi niepokój. Dane statystyczne nie napawają optymizmem w tym zakresie. O problemach, z którymi zmagają się osoby opiekujące się dziećmi i nastolatkami w kryzysie psychicznym, oraz o perspektywach psychiatrii dziecięcej w Polsce przeczytają Państwo w naszym czasopiśmie.
Podsumowując: lutowy numer „Psychiatrii po Dyplomie” przedstawia wiele złożonych, ale i wartościowych, bliskich naszym codziennym zmaganiom tematów. Jako lekarze mamy obowiązek nieustannego dokształcania się i podążania za wiedzą każdą dostępną drogą. Dlatego jestem dumny, że na łamach naszego czasopisma wypowiada się tylu znakomitych specjalistów, umożliwiając Czytelnikom realizację wspomnianego zadania. Pozostawiam w Państwa rękach świetnie opracowany numer, w nadziei, że każdy wyniesie z niego coś dla siebie.