Najnowsze artykuły

Dermatologia
Ciężka postać półpaśca jako wskazówka do rozpoznania nowotworu złośliwego gruczołu krokowego
Lek. Agnieszka Koperkiewicz, lek. Anna Sulkowska
Półpasiec może towarzyszyć wielu schorzeniom, w tym potencjalnie groźnym dla życia nowotworom. Wnioskiem naszej pracy jest, że w wybranych przypadkach warto rozważyć poszerzenie diagnostyki.
Kardiologia
Rekonstrukcja serca
Jolanta Gromadzka-Anzelewicz, Konsultacja medyczna: prof. Ireneusz Haponiuk
Niezwykle trudnej i skomplikowanej rekonstrukcji serca u siedmioletniego chłopca z okolic Malborka podjęli się kardiochirurdzy dziecięcy z należącego do spółki Copernicus Szpitala im. św. Wojciecha w Gdańsku.
Pediatria
Ostre zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej
Beata Łoniewska
Organizm przez włączanie mechanizmów kompensacyjnych dąży do wyrównania pH. Im bardziej niedojrzałe dziecko, tym mniejsze jego możliwości wyrównywania zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej (osłabione przesączanie kłębkowe, niższy próg cewkowy dla wodorowęglanów, większa utrata sodu z moczem).
Okulistyka
Choroby plamki żółtej jako przyczyna nagłego zaniewidzenia
Dr n. med. Agnieszka Kamińska
Nagłe zachorowania w okulistyce powinny zawsze zwrócić uwagę lekarza pierwszego kontaktu. Musi on dokładnie zebrać wywiad chorobowy, obejrzeć przedni i tylny odcinek oka i gdy potrzeba – udzielić pierwszej pomocy choremu.
Choroby wewnętrzne
Jak określić przebieg ostrego zapalenia trzustki
prof. dr hab. med. Anita Gąsiorowska
O algorytmach postępowania w ostrym zapaleniu trzustki z prof. dr hab. med. Anitą Gąsiorowską z Kliniki Gastroenterologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. WAM – Centralnego Szpitala Weteranów w Łodzi rozmawia Monika Stelmach.
Diabetologia
Terapia nadcisnienia tętniczego u pacjentów z cukrzycą
Prof. dr hab. med. Zbigniew Gaciong
U pacjentów z cukrzycą typu 1 pojawienie się nadciśnienia tętniczego (NT) ściśle wiąże się z albuminurią i wzrostem ciśnienia tętniczego postępującego równocześnie z progresją przewlekłej choroby nerek.

Prenumerata

Stany Nagłe po Dyplomie

Nr 02 (kwiecień) / 2024

Nowe publikacje

Książka

Stany nagłe niemedyczne

19,90 zł

Nowe publikacje

Książka

Stany nagłe niemedyczne

19,90 zł