ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Słowo wstępne
Słowo wstępne
prof. dr hab. n. med. Tomasz Hryniewiecki
Szanowni Państwo!
Przed nami letni numer „Stanów Nagłych po Dyplomie”, który otwiera wakacyjny temat: „Zabawa w przydomowym oczku, która mogła mieć tragiczny finał, czyli przypadek podtopienia chłopca”. Niezależnie od apelów służb ratowniczych w każdym sezonie wiosenno-letnim liczba przypadków tonięcia i utonięć pozostaje wysoka. Z tego powodu niezwykle ważna jest świadomość działań, które należy pilnie podjąć w takiej sytuacji, co zostało przedstawione przez autorów artykułu: ratownika med. Piotra Woźniaka, dr n. o zdr. Magdalenę Żurowską-Wolak i dr n. med. i n. o zdr. Małgorzatę Sulej-Niemiec. Nie zawsze na miejscu zdarzenia obecne są osoby związane z ochroną zdrowia, dlatego konieczne wydaje się upowszechnienie przedstawionych przez nich sposobów postępowania. Rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej jest konieczne u poszkodowanego, który jest nieprzytomny oraz nie oddycha prawidłowo, i powinno być wykonane jak najszybciej po wydobyciu ofiary podtopienia z wody. Artykuł omawia postępowanie ratunkowe na przykładzie dziecka po takim epizodzie. Zapoznanie się przez Czytelników „Stanów Nagłych” z tym tekstem może być dobrym punktem wyjściowym do rozpowszechnienia tej wiedzy.
Na wstępnym etapie ratowania osoby tonącej najważniejsze jest, aby pamiętać o bezpieczeństwie osób udzielających tej pomocy. Autorzy podkreślają konieczność usiłowania prowadzenia akcji ratowniczej bez wchodzenia do wody. Osoba tonąca nie jest w stanie kontrolować swojego zachowania, dlatego może stanowić zagrożenie – nawet śmiertelne – dla ratownika. Tak jak w każdej sytuacji zagrożenia zdrowia bądź życia osoby ratowanej należy również pamiętać o wezwaniu wykwalifikowanej pomocy jeszcze przed rozpoczęciem działań ratunkowych.
Zachęcam do lektury także pozostałych artykułów obejmujących zagadnienia gastrologiczne („Powikłania choroby uchyłkowej jelita grubego” autorstwa lek. Adama Dubowika), hematologiczne („Zespół nadlepkości krwi jako stan zagrożenia życia”, który opisała lek. Agata Ogłoza) oraz chirurgii urazowej („Złamania żeber jako istotny komponent urazów tępych klatki piersiowej – aktualne postępowanie” pióra lek. Tomasza Jodłowskiego). W tym numerze czasopisma znalazły się także bardzo ciekawe opisy typowych stanów nagłych, a wśród nich: nagłe zatrzymanie krążenia w przebiegu hipertermii („Bieg niekoniecznie po zdrowie, czyli przypadek mężczyzny, u którego doszło do zatrzymania krążenia w przebiegu hipertermii” autorstwa dr. n. med. Grzegorza Gogolewskiego), neurologiczna utrata przytomności („Utrata przytomności jako neurologiczny stan nagły – jak pokierować diagnostyką?” – o związanym z tym przypadku medycznym pisze dr n. med. Magdalena Konopko), pierwotna małopłytkowość immunologiczna („Gdy pojawiają się krwawe wybroczyny i podbiegnięcia, czyli pierwotna małopłytkowość immunologiczna na oddziale chorób wewnętrznych” opisują lek. Ewa Jachacz i lek. Paulina Pachniak), „Duszność w przebiegu pęcherzy rozedmowych wtórnych do procesu rozrostowego”, o której pisze lek. Jakub Różalski, a przypadek ropnia piersi w przebiegu promienicy opisują lek. Anna Gruszczyńska, lek. Krzysztof Kowalik, lek. Konrad Kaźmierczak i prof. dr hab. n. med. Andrzej Modrzejewski.
Życzę miłej lektury i udanego wakacyjnego wypoczynku!