Niebezpieczne związki
W gorącej wodzie kąpany, czyli o mężczyźnie, który boleśnie odczuł skutki uzależnienia od marihuany
lek. Mateusz Kaliszczuk
mgr farm. Marta Wilczak
- Artykuł omawia nieoczywistą przyczynę silnych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego u 39-letniego mężczyzny, która mimo wieloletniej diagnostyki w warunkach ambulatoryjnych oraz szpitalnych pozostawała nieznana
Ból brzucha bywa nieswoistym objawem chorób narządów zarówno jamy brzusznej, jak i tych położonych poza nią. Może być spowodowany uszkodzeniem organów wewnętrznych, zaburzeniami metabolicznymi lub chorobami czynnościowymi. Często towarzyszą mu dodatkowe objawy ze strony przewodu pokarmowego, takie jak nudności i wymioty, które powstają w odpowiedzi na bodźce fizjologiczne lub patologiczne pobudzające ośrodek wymiotny w rdzeniu przedłużonym lub strefę chemoreceptorową (spustową) w dnie komory IV.
Opis przypadku
Mężczyzna, lat 39, zgłosił się na szpitalny oddział ratunkowy (SOR) z powodu bardzo silnych dolegliwości bólowych jamy brzusznej, nudności i wymiotów treścią pokarmową, które uniemożliwiały doustne przyjmowanie pokarmów oraz płynów. Z relacji chorego wynikało, że objawy pojawiły się kilka dni wcześniej i nie ustępowały, mimo przyjmowania leków przeciwbólowych i rozkurczowych dostępnych bez recepty. Pacjent wskazywał, że podobne incydenty występowały wielokrotnie w przeszłości, ale badania laboratoryjne, obrazowe i endoskopowe przeprowadzane w warunkach ambulatoryjnych oraz szpitalnych nie dawały jednoznacznej przyczyny jego dolegliwości.
Mężczyzna negował błąd żywieniowy i spożycie alkoholu. Przyznał się natomiast do wieloletniego zażywania tetrahydrokannabinolu (THC) – od blisko 10 lat palił susz z konopi średnio raz w tygodniu. Stanowczo zaprzeczał stosowaniu innych używek.
W badaniu przedmiotowym zaobserwowano kliniczne cechy odwodnienia (suche język i śluzówki, dodatni objaw fałdu skórnego). Brzuch pozostawał miękki, bolesny palpacyjnie w nadbrzuszu. Nie stwierdzono obecności objawów otrzewnowych.
W ramach SOR przeprowadzono diagnostykę laboratoryjną oraz obrazową. Szczegółowe wyniki badań laboratoryjnych były następujące:
- kreatynina (CREA): 212,6 μmol/l (norma [N] 64-104 μmol/l)
- wskaźnik filtracji kłębuszkowej (GFR – glomerular filtration rate) – przewlekła choroba nerek (CKD – chronic kidney disease): 33,8 ml/min/1,73 m2 (N >60 ml/min/1,73 m2)
- troponina (TNI): 90 ng/l (N <14 ng/l)
- leukocyty (WBC – white blood cells): 18 180 μl (N: 4000-11 000 μl)
- białko C-reaktywne (CRP – C-reactive protein): 2,6 mg/l (N <5 mg/l)
- prokalcytonina (PCT): 0,07 ng/ml (N <0,5 ng/ml)
- etanol: <0,25 ‰ (N 0,00 ‰).
Wyniki badań dodatkowych wykazały cechy ostrego uszkodzenia nerek, podwyższone wartości wykładników uszkodzenia mięśnia sercowego. Uwagę zwróciła ponadto umiarkowana leukocytoza, przy prawidłowych wartościach CRP i PCT. W przesiewowym badaniu mocz...