BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Endodoncja
Przegląd metod i technik irygacji kanałów korzeniowych
Lek. dent. Justyna Sokołowska1
Lek. dent. Aneta Kosińska-Gołaszewska1
Dr hab. med. Magdalena Wilczyńska-Borawska2
Podpowiadamy, w jakiej sytuacji klinicznej zastosować konkretny system, tak by osiągnąć jak najlepszy efekt
Płukanie kanału korzeniowego odgrywa kluczową rolę w oczyszczeniu i dezynfekcji systemu kanałowego. Stanowi integralną część opracowania kanałów. Celem irygacji jest usunięcie resztek miazgi, mikroorganizmów, warstwy mazistej, opiłków zębinowych i innych zanieczyszczeń z kanału korzeniowego, które powstają w trakcie jego opracowania, i stworzenie warunków dla dobrego przylegania brzeżnego materiału wypełniającego go.
Metody płukania kanałów korzeniowych mogą zostać podzielone na dwie kategorie:
Ręczne (manualne) techniki płukania:
- strzykawki z różnorodnymi igłami, wykorzystujące pozytywne ciśnienie;
- ręczna aktywacja (manual dynamic activation – MDA) z wykorzystaniem ćwieków gutaperkowych, pilników ręcznych;
- szczoteczki dokanałowe (Endobrush, NaviTip FX).
Techniki wykorzystujące urządzenia:
- szczoteczki obrotowe (Ruddle brush, Canal brush);
- systemy podawania płynu i osuszania kanałów korzeniowych (irygator Stropko, Quantec-E irrigation system, Nanotec Endo);
- systemy ciśnieniowe (EndoVac, RinsEndo System);
- dźwiękowe (EndoActivator, MicroMega 1500 z pilnikami sonicznymi, Vibringe);
- ultradźwiękowe;
- VATEA-SAF;
- laser;
- dezynfekcja aktywowana światłem.
Metody manualne
Strzykawki do płukania
Metoda płukania kanałów korzeniowych za pomocą strzykawki i igły należy do najstarszych i najczęściej używanych technik.
Podczas irygacji lekarz wywiera siłę na tłok strzykawki, która jest przenoszona na płyn płuczący, co powoduje powstanie ciśnienia. W przypadku strzykawek o różnej objętości stosowane są różne siły i odczuwany jest różny poziom trudności w naciśnięciu tłoka, nawet jeśli ciśnienie wewnątrz strzykawki jest identyczne. Strzykawki o większej objętości są trudniejsze do kontroli, jako że wymagają użycia mniejszej siły na tłok.
Przy naciśnięciu na tłok ciśnienie wewnątrz cylindra strzykawki jest znacznie wyższe niż ciśnienie wokół końcówki igły, które jest prawie równe atmosferycznemu. Różnica ciśnień pozwala na przepływ płynu przez igłę do kanału korzeniowego (pozytywne ciśnienie). Przepływ płynu jest proporcjonalny do tej różnicy, ale zależy również od rozmiaru igły i kilku innych parametrów. Przy tej samej różnicy ciśnień szybkość przepływu przez igłę o mniejszej średnicy będzie znacznie mniejsza niż przez igłę o większej średnicy. Przy użyciu dużej strzykawki w połączeniu z igłą o małej średnicy wymagana będzie duża siła, natomiast przepływ płynu będzie wolniejszy jako że ciśnienie płynu w kanale będzie niższe niż ciśnienie wewnątrz cylindra strzykawki na skutek spadku ciśnienia wzdłuż igły.