ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Na ważny temat
Powoli zmieniamy mity dotyczące chorób przyzębia
O sukcesach i problemach polskiej periodontologii z prof. dr hab. med. Renatą Górską, konsultantem krajowym w tej dziedzinie, rozmawia Magda Szrejner
Rozpoczynamy w „Medical Tribune Stomatologia” cykl wywiadów z konsultantami krajowymi z różnych dziedzin stomatologii, których pytamy o to, co nowego dzieje się w ich specjalności.
MTS: Jak zmienia się obraz polskiej periodontologii – czego w ostatnich latach udało się dokonać, a co jeszcze zostało do zrobienia?
Prof. Renata Górska: Myślę, że w ogóle w stomatologii zmieniło się bardzo dużo. Jeśli chodzi o specjalizację, którą ja reprezentuję, to z pewnością zwiększyła się liczba specjalistów. Powstało też Polskie Towarzystwo Periodontologiczne, które jest członkiem Europejskiej Federacji Periodontologicznej. Zmieniamy mit, że choroby przyzębia się nie leczy, co jak wiemy, jest ogromnym błędem, a dowodów na to, że można nie tylko chorobę zatrzymać, ale także chorobowo zmienione tkanki rekonstruować, jest dużo. Przeprowadziliśmy wieloośrodkowe badania epidemiologiczne wśród losowo wybranych mieszkańców dużych i mniejszych miast oraz osób po zawale mięśnia sercowego. Te dane pozwalają nam podejmować działania dotyczące profilaktyki i leczenia. Oczywiście mamy w Polsce jeszcze dużo do zrobienia. Myślę tu o konieczności poprawy świadomości konsekwencji nieleczenia chorób przyzębia, i to zarówno tych miejscowych, prowadzących do utraty zębów, a tym samym utraty funkcji prawidłowego żucia i wyglądu estetycznego, jak i powikłań ogólnoustrojowych. Nie możemy zapomnieć, że w świetle współczesnych badań zapalenia przyzębia są czynnikiem ryzyka wielu chorób systemowych. Na szczęście periodontolog to lekarz posiadający współczesną wiedzę w tej dziedzinie, niczym nieróżniący się od lekarzy z innych krajów Unii Europejskiej czy Stanów Zjednoczonych.