ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Aktualności
Aktualności
Iwona Dudzik
Implanty z Gdańska za dwa lata
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej i lekarze z Kliniki Stomatologicznej Vivadental pracują nad polskim implantem zębowym, który na drukarce 3D będzie mógł wydrukować w swoim gabinecie każdy dentysta. Jego cena ma być konkurencyjna w stosunku do obecnych na rynku.
Gdański implant ma być gotowy za dwa lata. Jeśli wszystko się powiedzie i zakończony zostanie projekt poprzez stworzenie licencji i prototypu, zaczną się badania kliniczne. Implant zostanie wszczepiony grupie pacjentów i przez kilka miesięcy będą oni obserwowani.Jak tłumaczy prof. Andrzej Zieliński z Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej, implanty podobne do tych, nad którymi pracuje jego zespół, są stosowane na świecie, ale nie są wytwarzane ze stopu tytanu, którego chcą użyć polscy naukowcy, tylko z ceramiki korundowej.
Lublin: zburzą stare, zbudują nowe
Władze Uniwersytetu Medycznego w Lublinie chcą sprzedać Stomatologiczne Centrum Kliniczne przy ul. Karmelickiej i zbudować zupełnie nowe w innej lokalizacji – na terenie kampusu przy ul. Chodźki. Należąca do uczelni jednostka, wykonująca pełen zakres usług stomatologicznych, w tym również w ramach NFZ, mieści się w gmachu z lat 70. XX wieku. Jego termomodernizacja jest mało opłacalna, stąd plan zbudowania nowego centrum z prawdziwego zdarzenia.
Jak tłumaczy Ryszard Śmiech, dyrektor SCK, pieniądze ze sprzedaży nie wystarczą na pełne sfinansowanie inwestycji, dlatego powodzenie projektu zależeć będzie od tego, czy Ministerstwo Zdrowia przyzna dotację.
Tymczasem uczelnia postanowiła doinwestować drugi z budynków Centrum – Zespół Poradni Stomatologicznych II przy ul. Lubartowskiej. To kolebka lubelskiej stomatologii stworzonej 70 lat temu przez prof. Józefa Jarząba. Lecznica uniwersytecka przy ul. Karmelickiej powstała później. Jeszcze w tym roku przejdzie remont za ponad 400 tys. zł, wyposażona będzie m.in. w nowoczesny rentgen i radiowizjograf.
Apel o równe traktowanie
Ponad 130 dentystów zrzeszonych w Wielkopolskiej Izbie Lekarskiej zaapelowało do MZ o zmiany w rozporządzeniu „w sprawie określenia szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej”. „Za absolutnie niezbędne uznajemy zmiany zmierzające do usunięcia parametrów niezwiązanych z jakością, dostępnością i kompleksowością, za to wprowadzających nierówność w traktowaniu oferentów” – czytamy w uchwale.
Studencki stomatolog w Opolu
Nie tylko do szkół wracają stomatolodzy. Na Uniwersytecie Opolskim po 16 latach także otwarta została przychodnia stomatologiczna. Mieści się na parterze akademika „Spójnik”, działa w ramach ZOZ Centrum, który wyremontował i wyposażył poradnię.
Gabinet ma kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, jest również możliwość leczenia prywatnego.
Reklama w walce z próchnicą
Do dbania o zęby zachęca dzieci kampania reklamowa, która do końca roku trwa w głównych kanałach telewizyjnych, a także prasie parentingowej i zdrowotnej oraz w internecie. Spoty przygotowano na zakończenie największego ogólnopolskiego programu profilaktyczno-edukacyjnego – „Dzieciństwo bez próchnicy”, skierowanego do dzieci w wieku od 0 do 5 lat, ich rodziców, nauczycieli, pielęgniarek, położnych, lekarzy pediatrów.
Projekt, w ramach którego m.in. zaopatrzono przedszkolaków w pasty i szczotki, realizowany był od 2012 roku przez Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz osiem innych uczelni medycznych w Polsce.
Papierowe zwolnienia do końca 2018 roku
Zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy mogą być wystawiane na tradycyjnych papierowych drukach do końca 2018 roku – zakłada projekt ustawy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zaświadczenia w formie elektronicznej są wystawiane od 1 stycznia 2016 roku, ale w okresie przejściowym, do dnia 31 grudnia 2017 roku, również na papierowych drukach. Resort pracy chce wydłużenia okresu przejściowego o rok, aby zwolnienia lekarskie mogły być wystawiane na tradycyjnych drukach do końca 2018 roku.
W projekcie ustawy przewidziano dodatkowo uproszczenie sposobu uwierzytelniania elektronicznych zaświadczeń lekarskich – poprzez system teleinformatyczny ZUS, co ma zachęcać do wystawiania zaświadczeń w formie elektronicznej. Wprowadzenie e-zwolnień ma m.in.: skrócić czas wystawiania zwolnień, znieść obowiązek przekazywania zwolnienia do zakładu pracy przez pracownika oraz przynieść wymierne oszczędności. Ma także umożliwić ZUS kontrolowanie prawidłowości wykorzystywania zwolnień, zwłaszcza tych kilkudniowych.