BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Zarządzanie praktyką
Jak mierzyć skuteczność konsultacji pierwszorazowych?
Michał Katarzyński
Akceptacja lub rozmowa o planie leczenia to jeszcze nie koniec konsultacji.
Bardzo ważne jest, aby lekarz na koniec wizyty omówił z pacjentem zasady współpracy, umawiania i potwierdzania wizyt, aby leczenie kompleksowe mogło przebiegać bezproblemowo.
Kolejnym istotnym elementem jest komunikacja w rejestracji, gdzie bardzo często przy innych pacjentach wymieniane są nazwy wykonanych lub planowanych procedur, co stanowi naruszenie danych wrażliwych.
Ostatecznie, prowadząc konsultacje sposób w pełni usystematyzowany, warto mierzyć ich skuteczność, profesjonalnie wyciągać wnioski i usprawniać procesy komunikacyjne oraz dotyczące obsługi.
Ustalenie zasad współpracy z pacjentem i zapisywanie na kolejną wizytę
Po przedstawieniu planu leczenia, gdy pacjent go zaakceptował, należy ustalić z nim koniecznie harmonogram waszej współpracy i poinformować, że odpowiedzialność jest po obu stronach oraz jak będzie wyglądała kwestia zapisywania na kolejne wizyty. Wyjaśnij, że skontaktuje się z nim osoba z rejestracji, wysyłając SMS, ewentualnie dzwoniąc dzień wcześniej. Jeżeli już potwierdzi wizytę, a w ostatniej chwili zmienią się jego plany, powinien koniecznie poinformować o tym rejestrację. Gdy tego nie zrobi, cały zespół będzie bezproduktywnie czekał, co stanowi dla ciebie, a także całej praktyki, wymierną stratę. W tym czasie mógłby zostać przyjęty inny potrzebujący.