Opis przypadku
Kompromisowa jedynka
Lek. dent. Tomasz Fałkowski
Utrzymanie estetycznego wyglądu zębów, zwłaszcza przednich, ma kolosalne znaczenie dla dobrego samopoczucia każdej osoby.
Niestety, następujące po sobie kolejne zabiegi stomatologiczne nierzadko skutkują postępującą w czasie degradacją zębów i przybliżają moment, gdy konieczne staje się ich usunięcie i wdrożenie leczenia implantologicznego.
Poniższy przypadek przedstawia kolejne etapy leczenia prawej górnej jedynki, a następnie odbudowy obu górnych jedynek w sytuacji, gdy względy ekonomiczne i logistyczne uniemożliwiają przeprowadzenie kompleksowego leczenia protetycznego.
Opis przypadku
Młoda pacjentka zgłosiła się do mojego gabinetu z prośbą o ocenę możliwości przeprowadzenia kolejnego leczenia kanałowego prawej jedynki.
Oba górne centralne siekacze były w przeszłości uszkodzone w wyniku urazu oraz miały rozległe wypełnienia z kompozytu w kiepskim stanie klinicznym (ryc. 1-3). Ponadto oba były już leczone kanałowo. O ile lewa jedynka nie budziła zastrzeżeń, o tyle prawa oprócz leczenia kanałowego przeszła również zabieg resekcji wierzchołka korzenia. Mimo to utrzymywał się tam stan zapalny i ząb dawał stałe dolegliwości bólowe.
Rentgenogram potwierdzał leczenie endodontyczne z nieszczelnym wypełnieniem w kanale, jamę wewnątrz kanału (najprawdopodobniej jako efekt dawnej resorpcji wewnętrznej), stan zapalny tkanek okołowierzchołkowych oraz skrócony w wyniku resekcji korzeń zęba (ryc. 4).