Multiforum INTERNA 2025 | Kongres online już w piątek (17.01). W programie: 3 sesje - 16 wykładów - Przypadki kliniczne. Bądź razem z nami i zyskaj 6 pkt. edukacyjnych | Kup bilet >
Przegląd piśmiennictwa
Jakie jest znaczenie witaminy D w przebiegu COVID-19?
Dr n. med. Aleksandra Jaroń
Prof. dr hab. n. zdr. Anna Grzywacz
Dr n. med. Olga Preuss
Dr hab. med. Grzegorz Trybek
Globalna pandemia nowej choroby zakaźnej COVID-19 wywoływanej przez koronawirus SARS-CoV-2 (inaczej 2019-nCoV) ma niebagatelny wpływ na wszystkie aspekty naszego życia. Ze względu na rozprzestrzenianie się wirusa głównie drogą kropelkową, w społeczeństwie wprowadzane są obostrzenia, takie jak zachowanie dystansu społecznego czy zakrywanie ust oraz nosa. Lekarze dentyści, ze względu na rodzaj i środowisko pracy, są szczególnie narażeni na kropelkową transmisję wirusa i odgrywają znaczącą rolę w zapobieganiu przenoszenia SARS-CoV-2.
Od początku obecnej globalnej epidemii COVID-19 poszukiwane są czynniki mogące mieć wpływ na przebieg lub śmiertelność z powodu choroby koronawirusowej. Wśród wspomnianych czynników wymienia się witaminę D, która ma także niebagatelny wpływ na stan jamy ustnej – szczególnie w obrębie przyzębia oraz kości szczęki i żuchwy.
Rola witaminy D w organizmie
Witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach. Została odkryta w 1919 roku przez Edwarda Mellanby’ego podczas badań nad występowaniem krzywicy.[1] Udowodniono jej wpływ na ponad 200 procesów metabolicznych w organizmie człowieka, co pozwoliło na zakwalifikowanie jej do grupy hormonów steroidowych o działaniu parakrynnym i autokrynnym. W organizmie ludzkim występuje jej odmiana: cholekalcyferol (D3), w odróżnieniu do formy obecnej u roślin i zwierząt zwanej ergokalcyferolem (D2). Ze względu na mnogość procesów, w które jest zaangażowana witamina D, staje się ona obiektem zainteresowania lekarzy, w ostatnim czasie szczególnie stomatologów leczących choroby przyzębia i prowadzących zabiegi z zakresu chirurgii implantologicznej. Zainteresowanie witaminą D jest związane z jej zaangażowaniem w procesy metaboliczne kości oraz z kontrolą nad działaniem ludzkiego układu immunologicznego. Współczesna stomatologia zakłada, że stężenie witaminy D3 u człowieka może sprzyjać powodzeniu procesu osteointegracji. Na podstawie aktualnej literatury ustalono, że witamina D może być istotna zarówno dla: