BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Przegląd piśmiennictwa
Technologia CAD/CAM w protetyce stomatologicznej – wybrane systemy
lek. dent. Anna Galus
- Zaprezentowanie technik projektowania i wytwarzania wspomaganego komputerowo (CAD/CAM – Computer Aided Design/Computer Aided Manufacturing) wykorzystywanych w protetyce stomatologicznej i korzyści z ich stosowania
- Przedstawienie aktualnej wiedzy na temat typowych w 2023 r. przepływów pracy (kolejno wykonywanych czynności i procesów w przychodni protetycznej oraz pracowni technicznej)
- Opis komponentów oferowanych przez wybranych dostawców technologii CAD/CAM na podstawie informacji pozyskanych za pomocą wyszukiwarki MEDLINE (PubMed) oraz analizy publicznie dostępnych materiałów producentów
Coraz częściej wykorzystywane w medycynie techniki projektowania i wytwarzania wspomaganego komputerowo (CAD/CAM – computer-aided design/computer-aided manufacturing) ułatwiają pracę lekarzy oraz znacząco poprawiają komfort pacjentów. Jedną z dziedzin, w której te technologie znajdują coraz większe zastosowanie, jest protetyka stomatologiczna, gdzie stały się dobrą alternatywą dla tradycyjnych metod pobierania wycisków i wykonywania uzupełnień. Badania in vitro i kliniczne wykazały, że uzupełnienia wytwarzane techniką cyfrową charakteryzują się dokładnością porównywalną z tymi przy użyciu metod konwencjonalnych1,2.
Stosowanie systemów CAD/CAM obejmuje cały proces leczenia protetycznego: pobieranie cyfrowych wycisków za pomocą skanerów wewnątrz- lub zewnątrzustnych, planowanie odbudowy w przeznaczonych do tego programach komputerowych, wykonanie uzupełnień na podstawie przygotowanych wcześniej projektów.
Korzyści dla lekarza i pacjenta
Korzyści z wykorzystania technologii CAD/CAM w protetyce stomatologicznej nie ograniczają się jedynie do poprawy jakości i precyzji wykonanych uzupełnień. Umożliwia ona również szybsze przeprowadzenie procedury leczenia, co pozwala na zmniejszenie liczby wizyt pacjenta w gabinecie dentystycznym. Przykładowo, dzięki zastosowaniu skanerów wewnątrzustnych, które wykonują wycisk w czasie krótszym niż minuta, pacjent może otrzymać swoje uzupełnienie podczas jednej wizyty. Dodatkowo, wspomagane komputerowo techniki projektowania uzupełnień pozwalają na wyeliminowanie błędów popełnianych przy tradycyjnych metodach oraz sporządzenie uzupełnień idealnie dopasowanych do kształtu i koloru uzębienia pacjenta. Kolejną zaletą technologii CAD/CAM jest możliwość tworzenia modeli 3D i wizualizacji wyników leczenia. Przygotowane w programach komputerowych modele mogą być wykorzystywane do wizualizacji wyników leczenia i prezentacji ich pacjentowi, a także do tworzenia odlewów i form wtryskowych do produkcji uzupełnień. Technologia ta jest szczególnie przydatna w przypadku leczenia implantologicznego, gdzie umożliwia wizualizację pozycji i kształtu implantów oraz planowanie wszystkich etapów leczenia.